Lampionový průvod se svatým Martinem

Úspěch žákovského týmu byl skvělým dárkem Základní škole Salvátor ve Valašském Meziříčí k jejím 25. narozeninám, které oslaví v letošním školním roce. Školní parlament se svým projektem Lampionový průvod se svatým Martinem uspěl v soutěži „Co dělají školy pro demokracii?“ a umístil se v top osmičce aktivních žákovských parlamentů v rámci celé České republiky.

Lampionový průvod se svatým Martinem
Marie
Čtvrtníčková
koordinátorka žákovského parlamentu
Jak vše začalo?
Již před třemi lety se na schůzce žákovského parlamentu naší školy zrodil nápad zahrát divadlo dětem v mateřských školkách. Přemýšleli jsme, jaké zvolit téma, jak hru nastudovat, aby nejmenší diváky zaujala, a zároveň jsme chtěli předvést něco nového, neotřelého. Nápadů padalo mnoho, nakonec zvítězil příběh o svatém Martinovi. Možná proto, že právě listopadový podvečer předznamenával blížící se adventní čas.
S velkým nasazením jsme se všichni vrhli na sepsání scénáře, hodiny zkoušeli výstupy a pořádně jsme se zapotili i při výrobě a malování kulis. Přes všechnu vynaloženou námahu a úsilí jsme cítili, že ke spokojenosti nám stále chybí pověstná třešnička na dortu. A tak došlo na vlastní hudební doprovod i závěrečnou píseň a naše vystoupení získalo konečně správnou atmosféru. Generálka proběhla na půdě naší školy a děti z 1. stupně byly představením nadšené, stejně jako ti nejmenší v městských mateřských školkách, které jsme s hrou postupně navštívili.
V následujícím roce jsme chtěli navázat na loňský úspěch a představení zároveň něčím vylepšit, ozvláštnit. Nápad s lampionovým průvodem se nám všem moc líbil. Čekala nás spousta práce, protože do školního parlamentu přibyly nové tváře, které musely hru důkladně nastudovat. Vše šlapalo jako hodinky do té doby, než vyvstal problém s půjčením živého koně, na kterém by sv. Martin jel v průvodu. Navíc jsme měli představu koně bílého! Ve finále jsme si vystačili s koněm papírovým. Hrdě kráčel v čele průvodu, který se táhl ulicemi města jako dlouhý had mihotavých světýlek a do kterého se zapojilo k našemu překvapení hodně lidí. Průvod směřoval do evangelického kostela, kde jsme sehráli naši hru o tomto světci. Nejmenší děti jsme obdarovali obrázky sv. Martina a malými bílými koníky na špejli, které jsme na schůzkách školního parlamentu sami vyrobili. Děti zářily štěstím. Všichni přítomní si s námi zabroukali i závěrečnou píseň. Akce se opět vydařila.
Náš projekt Lampionový průvod se svatým Martinem, který jsme přihlásili do celostátní soutěže, v květnu 2018 uspěl a my postoupili do první desítky škol. Po letních prázdninách jsme si při natáčení propagačního videa zahráli i na režiséry a kameramany. Práce to byla nelehká, ale všechny nás ještě víc stmelila. Během prvních listopadových dnů mohl každý občan ve veřejném hlasování na internetu poslat svůj hlas tomu projektu z top desítky, který se mu nejvíc líbil. Veřejnost výsledek našeho snažení ocenila, podpořila svými hlasy naši prezentaci a my jsme se radovali z úspěchu. Z desítky nejlepších postupovalo jen osm týmů, které čekala návštěva Senátu Parlamentu ČR v Praze. Podařilo se! Skončili jsme na postupovém místě a mohli se připravovat na výlet do hlavního města. Těšili jsme se na zajímavá setkání, prohlídku historických památek Prahy i prezentaci našeho projektu před ostatními úspěšnými žákovskými parlamenty z celé České republiky.
Co říci na závěr?
Náš projekt vznikal pomalu a časem dozrál jako dobré víno…
Práce na něm nás všechny bavila. Dokázali jsme spolupracovat, řešit vzniklé problémy, vzájemně si pomáhat, mnohému jsme se také naučili. Naše radost z dosaženého úspěchu, že jsme svým vystoupením často potěšili děti i dospělé, byla o to větší. Věříme, že úspěch našeho žákovského parlamentu nebyl určitě poslední.