Právní a daňová specifika zaměstnávání občanů z Ukrajiny

Vydáno: 2 minuty čtení

Stávající situace a rostoucí počet osob z Ukrajiny na našem území vytváří nové výzvy pro zaměstnavatele a pracovní trh. K jejich řešení z pohledu pracovněprávní problematiky i daňových souvislostí jsme pro vás připravili tento webinář.

Termín - 31. 3. 2022 v Teams od 9 do 12 hodin.

Cílem semináře je provést účastníky úskalím zaměstnávání osob z Ukrajiny a ukázat rozdíly v administrativní náročnosti HR a mezd mezi tuzemskými a zahraničními zaměstnanci.

• Pracovněprávní část (pobyt a oprávnění k výkonu práce):
    • představení nové legislativy účinné od 21.3.2022 (dočasná ochrana – osobní rozsah; získání dočasné ochrany; přechodná ustanovení)
    • volný vstup na trh práce občanů Ukrajiny
    • občané Ukrajiny s již udělenými dlouhodobými pobyty (zaměstnanecké karty)
    • informační, evidenční a další povinnosti zaměstnavatele
    • pracovněprávní specifika zaměstnávání občanů Ukrajiny
    • rizika a sankce
  • Daňový poradce:
    • sociální a zdravotní pojištění (přidělení rodného čísla; specifika registrace zaměstnanců ze třetích zemí; koordinace zdravotního a sociálního pojištění – mezinárodní aspekt)
    • nemocenské pojištění a jeho čerpání (ošetřovné; nemocenská; peněžitá pomoc v mateřství)
    • specifika kalkulace mezd u zahraničních pracovníků (nezdanitelné části u základu daně; slevy na dani; daňový bonus)
  • Diskuze

V ceně webináře je také jeho záznam, který budete mít k dispozici na neomezenou dobu. Budte se tak moct k výkladu vrátit i kdykoliv zpětně.

• Časový fond: 3 hodiny + diskuze
  • Lektoři: Mgr. Matěj Daňek, PRK Partners s. r. o.; Ing. Jan Kotala - daňový poradce a partner v poradenské společnosti EKP

Zúčastnit se webináře není vůbec složité.

1. Den před začátkem školení obdržíte pozvánku na školení v Teams do Vašeho emailu.
  2. Ve stanovenou hodinu začátku webináře kliknete na odkaz Připojit se ke schůzce přes Microsoft Teams uvedený v pozvánce.
  3. V internetovém prohlížeči se vám otevře úvodní stránka Teams.
  4. Pokud nemáte nainstalovaný program Teams, klikněte na odkaz „Připojte se místo toho na webu“.
  5. Máte-li program Teams instalován, klikněte na „Spustit nyní“.
  6. Webinář může začít.

Zdroj: https://obchod.wolterskluwer.cz/cz/pravni-a-danova-specifika-zamestnavani-obcanu-z-ukrajiny.p6630.html