DVD Dějiny na vlastní kůži se setkává s velkým zájmem veřejnosti

Vydáno: 3 minuty čtení

Nové vzdělávací DVD nazvané Dějiny na vlastní kůži, které v měsíci únoru představilo občanské sdružení PANT, je již rozebráno. Během několika dní si jej objednalo více než 1000 učitelů, což značně převýšilo zhotovený náklad. Prostřednictvím portálu Moderní dějiny.cz Vás brzy seznámíme s výsledkem jednání o získání dalších finančních prostředků na jeho dotisk, které v těchto dnech probíhá.

DVD Dějiny na vlastní kůži představuje v pěti filmových dokumentech výrazné české osobnosti, do jejichž životů významně zasáhly události 20. století. Diváci se setkají s leteckým mechanikem australské bombardovací perutě Milanem Trunkátem, pamětnicemi odsunu sudetských Němců Liselote Židovou, Marlene Wetzel Hackspacher a Helgou Heller či bývalým muklem Františkem Zahrádkou, který prožil peklo uranových pracovních táborů. Petruška Šustrová a Jiřina Šiklová vzpomínají na roli, již v českém disentu sehrály ženy, a Jan Urban, jeden ze zakladatelů občanského fóra, se ohlíží za listopadem 1989 a polistopadovým vývojem.

„Dokumenty jsou svým rozsahem, šíří tématu a celkovým konceptem připraveny jako moderní praktická pomůcka pro výuku dějin 20. století na základních i středních školách,“ říká o Dějinách na vlastní kůži Jiří Sovadina, člen občanského sdružení PANT a učitel dějepisu na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě. „Jelikož jsme chtěli dosáhnout co největší míry formální přitažlivosti snímků, přizvali jsme k natáčení mladé studenty oboru audiovizuální tvorba ze Slezské univerzity v Opavě, kteří si k obtížnému formátu našli originální a moderní cestu.

Všechny snímky vycházejí vstříc požadavkům kladeným na užití ve výuce, jejich stopáž nepřekračuje 15 minut, mohou se proto stát východiskem pro práci ve třídě ve zbývající části vyučovací hodiny.“ Kromě dokumentárních filmů obsahuje DVD další doprovodný materiál: historické studie, prezentace k jednotlivým historickým obdobím, dobové fotografie, soudobé texty či metodické listy.

Autory filmů jsou Monika Horsáková, Lukáš Najbrt, Petr Máj, Corinna Malecha, Tomáš Pchálek, Viktor Pokorný, Petr Bodnár, David Karas, Klára Řezníčková, Mikuláš Odehnal, Jiří Vávra, Monika Kozlová a Pavlína Válková. Historické studie vypracovali Petr Blažek, Tomáš Bursík, Jana Horáková, Ondřej Matějka, Jan Urban, výukové materiály Adam Blisa, Milan Hes, Ivana Hovorková, Jaroslav Křápek, Roman Polách, Jiří Sovadina, Beáta Surovčáková, Petr Šimíček, Jiří Tůma.

Občanské sdružení PANT navazuje vydáním tohoto DVD na dokumentární snímky z cyklu Sami proti zlu, oceněné na 38. ročníku mezinárodního filmového festivalu ekofilm v kategorii Člověk a společnost. PANT se dále zaměřuje na historii a kulturní dědictví v českém, středoevropském i celoevropském regionu. Věnuje se vzdělávání učitelů v oblasti novodobých dějin a otevírá diskuse týkající se celospolečenských problémů. Vlajkovou lodí sdružení je portál Moderní dějiny.cz.