Česká školní inspekce je připravena na nový školní rok

Vydáno: 3 minuty čtení

Na nový školní rok 2013/2014 se v průběhu letních měsíců připravovala také Česká školní inspekce. Začátkem srpna došlo k výměně na pozici ústředního školního inspektora, kdy byl výkonem této funkce pověřen Mgr. Tomáš Zatloukal. V důsledku této změny i s ohledem na priority ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy dochází k některým zásadním úpravám ve způsobu provádění inspekční činnosti i v jejím zaměření.

„ČŠI se bude nyní více zaměřovat na podporu zlepšování kvality škol a omezovat význam formální kontroly na minimum definované zákonem. Dojde také k úpravě struktury a formy inspekční zprávy ve snaze o maximální srozumitelnost pro školy i veřejnost. Jejím obsahem bude vyjádření silných a slabých stránek včetně návrhů opatření na zlepšení činnosti školy,“ sdělil pověřený ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal a dodal: „Formální soulady s právními předpisy budou posuzovány zejména před zahájením inspekční činnosti tak, aby v průběhu inspekce byl maximální prostor pro sledování a hodnoceni procesů, které ve školách a školských zařízeních probíhají.“ ČŠI se rovněž bude snažit o identifikaci úspěšných škol a příkladů dobré praxe a akcent bude kladen také na větší propojení externího hodnocení s vlastním hodnocením školy.

Ke změnám dojde i ve způsobu realizace inspekční činnosti: "V příštím školním roce bychom chtěli v rámci jednoho vstupu do školy během komplexního hodnocení školy provést vždy také maximum možných úkonů definovaných v Plánu hlavních úkolů ČŠI, tak, abychom omezili počet vstupů do škol na nezbytné minimum a aby se příliš často nestávalo, že do jedné školy v rámci jednoho roku vstoupíme několikrát s různými tématy,“ doplnil náměstek ústředního školního inspektora pro inspekční činnost Ondřej Andrys s tím, že vstupy do škol v důsledku šetření stížností, podnětů a petic však tímto opatřením nejsou dotčeny.

Mezi priority České školní inspekce pro školní rok 2013/2014 pak patří například hodnoceni podpory výchovy ke zdraví, podpory rozvoje základních schopností v oblasti přírodních věd a ekologické výchovy, podpory rozvoje smyslu pro mezilidské a mezikulturní vztahy, hodnocení vzdělávání v posledním roce před zahájením povinné školní docházky a vzdělávání v přípravných třídách základních škol. Inspekční činnost se rovněž zaměří na rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání ve vazbě na provedené úpravy (povinné zavedení výuky dalšího cizího jazyka, doplnění obsahu a výstupů dalších vzdělávacích oborů, aktualizace standardů pro ČJ, MA, CJ v 5. a 9. třídě) a s tím související optimalizaci vzdělávací nabídky. Dále se inspekční činnost bude orientovat na vybrané obory odborného vzdělávání a obory gymnázií. V nadcházejícím školním roce bude také hodnocena oblast zájmového vzdělávání (školní družiny, školní kluby, střediska volného času). Zvláštní pozornost bude věnována průběhu maturitních zkoušek a ukončování středního vzdělávání.

Kompletní souhrn hlavních úkolů a priorit ČŠI pro školní rok 2013/2014 je k dispozici na webových
stránkách www.csicr.cz.