Větší flexibilita a variabilita: Nová hygienická vyhláška pro školy

Vydáno: 2 minuty čtení

Hlavní město Praha vítá přípravu nové hygienické vyhlášky pro školy, která přináší jemné, avšak významné úpravy do systému školských zařízení. Na první pohled mohou působit změny v požadavcích jako aritmeticky nevýrazné – odhady ukazují potenciální redukce v prostorových požadavcích a nákladech na úrovni 2-3 %. Přesto se domnívám, že klíčový přínos spočívá ve zvýšené variabilitě a flexibilitě, které nová vyhláška poskytuje.

Změny především nabízejí větší volnost při adaptaci již stávajících budov pro školské účely – ať už v rámci rekonstrukcí, rozšíření nebo změn účelu budov. Tato flexibilita umožní zřizovatelům, jakožto investorům, lépe využít specifických znalostí a zkušeností pro konkrétní projekty. Například možnost sdílení infrastruktury v rámci jednoho areálu může zjednodušit a zefektivnit celkovou koncepci školského prostředí.

Další významnou úpravou je revize požadavků na parkovací místa pro školská zařízení, což může pozitivně ovlivnit již samotnou přípravnou fázi projektů a výběr lokality pro nové školní objekty. Tato změna usnadní logistiku a plánování, přinášejíc očekávané pozitivní dopady.

Inovativní je i zavedení koncepce školního klastru nebo klastrové sekce, což reflektuje moderní trendy ve vzdělávání. Přínosy tohoto přístupu se ukážou nejvíce až v praktickém uplatnění, kde se otestuje skutečná efektivita a vliv na školní prostředí.

Nesmíme přehlížet ani širší společenské a environmentální přínosy, které nová vyhláška přináší. Flexibilnější možnosti umístění a rozšiřování školních zařízení mohou významně zlepšit kvalitu života ve městech. Efektivnější využití prostoru a infrastruktury, snížení dopravní zátěže a zkrácení dojížděcích tras pro žáky i personál jsou jen některé z pozitiv, které lze očekávat.

Z těchto důvodů považuji přípravu a implementaci nové hygienické vyhlášky pro školy za klíčový krok k modernizaci a zlepšení školského prostředí v našem městě.

Zdroj: doc. Ing. arch. Petr Hlaváček náměstek primátora, předseda Komise Rady hl. m. Prahy pro nový územní plán