Bc. Lucie Soukupová

  • Článek
V mateřských školách přibývá dětí, které mají odlišný mateřský jazyk a nemají znalost češtiny. Ve školním roce 2017/2018 tvořily děti cizinců v MŠ necelá 3 %. Kromě těchto dětí vyžadují pomoc ve výuce češtiny i děti, které status cizince nemají, ale čeština je pro ně druhým jazykem. Pedagogové mateřských škol tak stojí před výzvou, jakým způsobem těmto dětem výuku češtiny jako druhého jazyka zajistit.
Vydáno: 22. 01. 2019
  • Článek
Počet dětí cizinců v České republice pravidelně narůstá na všech úrovních vzdělávání. Většina z nich přichází do českých škol bez dostatečné znalosti vyučovacího jazyka, tedy češtiny. Během posledních pěti let se jejich počet zvýšil o 33,5 %. Ve školním roce 2017/2018 se v základních školách vzdělávalo 21 992 cizinců, což jsou 2,4 % z celkového počtu žáků ZŠ. Ačkoliv je pro ně v § 20 školského zákona v odst. 5 deklarován nárok na jazykovou přípravu, z patnáctileté zkušenosti společnosti META vyplývá, že na podporu v ZŠ reálně dosáhne jen velmi omezený počet dětí, většina z nich navíc v nedostatečném rozsahu. Zmíněnou zkušenost potvrdilo i šetření ČŠI z roku 2015.
Vydáno: 18. 09. 2018
  • Článek
Ve školním roce 2016/2017 se v českých mateřských, základních a středních školách vzdělávalo podle statistiky Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy celkem 38 794 dětí a žáků cizinců, což činí něco přes 2 % z celkového počtu dětí a žáků v uvedených školách. Nejedná se o zanedbatelné číslo vzhledem k faktu, že tito žáci mají minimální znalost českého jazyka, či dokonce nemají žádnou. V praxi škol proto vyvstává nutnost zajistit dostatečnou jazykovou podporu ve formě kurzů češtiny jako druhého jazyka (dále také "ČDJ"), tedy češtiny pro cizince. To je podmínka k plnohodnotnému začlenění žáků s odlišným mateřským jazykem (dále "OMJ") do výuky a získání vzdělání, na které mají dle zákona a Úmluvy o právech dítěte nárok.
Vydáno: 16. 03. 2018