JUDr. Daniela Kovářová

  • Článek
Střídavá péče je dnes pojem velebený i proklínaný. Tuto formu péče otcové u soudu tvrdě vyžadují, zatímco matky stejně zásadně odmítají. Jak vypadá její dnešní realizace, kam se posunula judikatura soudů a co se s ní nebo proti ní dá dělat? Pojďme se na odpovědi na tyto i další otázky podívat v následujícím zamyšlení.
Vydáno: 18. 04. 2019
  • Článek
Kdysi velmi dávno, ještě na vysoké škole, jsem si vybrala advokacii jako své povolání, které vykonávám už tři desítky let. O pár let později jsem byla velmi hrdá, do jaké skupiny profesionálů patřím, a dodnes považuji advokacii za barvité povolání, které mě stále baví a překvapuje. Pohled veřejnosti na nás advokáty se ovšem mění, za což mohou kauzy přetřásané na prvních stránkách novin. Možná je však advokát na světě proto, aby plnil docela jinou roli.    
Vydáno: 17. 08. 2018
  • Článek
Největší štěstí je prý dobrá rodina a člověk - stejně jako každý jiný tvor - je na tomto světě proto, aby přivedl na svět potomka. Postavení dítěte se ovšem v průběhu lidských věků značně proměnilo od doby, kdy mohli rodiče své dítě beztrestně zabít nebo prodat do otroctví. Teprve relativně nedávno - v polovině minulého století - jsme v civilizovaných částech světa, tedy i u nás doma, začali chránit každý narozený lidský život. A jednadvacáté století jde ještě dál - spolu s mezinárodními dokumenty, zejména s Úmluvou o právech dítěte, se mění pohled na postavení dítěte a na práva s ním spojená. Pro Českou republiku mělo zásadní význam přijetí nového občanského zákoníku (zákona č. 89/2012 Sb., dále také zkráceně obč. zák.), který nabyl účinnosti 1. ledna 2014.
Vydáno: 11. 02. 2016