Dagmar Brechlerová

  • Článek
Poté co je dítěti či mladistvému pořízeno první IT zařízení nebo se k němu dostane právě ve škole, nastává dost kritické období, ve kterém je nutné zajistit, aby zařízení využívalo správně jak z hlediska technické stránky, tak i ze strany svého chování.
Vydáno: 17. 10. 2017
  • Článek
V tomto díle se budeme věnovat systému Android od společnosti Google a zařízením, která Android využívají. Bezpečnostní aplikace pro Google Android hrají v tomto systému důležitou roli, neboť Android je často považován za nejděravější mobilní systém.
Vydáno: 25. 10. 2016
  • Článek
V minulém díle seriálu (Řízení školy č. 7/2016, s. 48) byly rozebrány aplikace pro ochranu desktopů a notebooků, potažmo i některých tabletů v závislosti na jejich operačním systému. V tomto díle pak bude dokončen přehled aplikací pro přenosná zařízení využívající mobilní operační systémy (Android, iOS, Windows Phone).
Vydáno: 18. 08. 2016
  • Článek
V minulém díle (Řízení školy č. 4/2016) jsme se věnovali jednotlivým bezpečnostním nástrojům z oblasti IT obecně, tento díl pak bude věnován konkrétním bezpečnostním aplikacím a funkcím nejpoužívanějších operačních systémů. Rozebrány budou možnosti jejich využití s ohledem na jejich silné stránky a nedostatky. Vzhledem k obsáhlému tématu budou v tomto díle rozebrány aplikace pro operační systém MS Windows, v příštím díle pak bude dokončen výčet bezpečnostních aplikací. Rozebrány budou aplikace pro systém Android a systémy OS X (Mac OS) a iOS firmy Apple.
Vydáno: 21. 06. 2016
  • Článek
V tomto a několika následujících dílech budou přiblíženy základní hrozby pro uživatele IT zařízení, metody útočníků, typy škodlivých programů a malwarů. Stejně tak budou průběžně zmiňovány prostředky IT ochrany, jakožto i zásady chování, díky kterým bude možné hrozby odvracet, případně alespoň minimalizovat jakékoliv vzniklé škody.
Vydáno: 20. 04. 2016
  • Článek
Počítače stále hrají mezi IT přístroji hlavní roli a je pravděpodobné, že se s nimi v životě setká téměř každý. Nedbalý, zlomyslný nebo nepoučený uživatel však může používáním počítače napáchat množství škod, je tedy vhodné se nejprve zaměřit na základy a popsat, jak počítač funguje a z čeho se skládá. Také z hlediska bezpečnosti hraje roli použitý druh počítače, jeho vybavení, způsob používání, možnost napadení atd. Na to vše by měl uživatel (třeba škola, která toto vybavení kupuje) předem myslet.
Vydáno: 11. 02. 2016
  • Článek
V minulém díle jsme se zabývali výběrem mobilních telefonů a náležitostmi s tím spjatými, s ohledem na bezpečné použití zařízení převážně dětmi a mladistvými. Tento díl pak bude věnován mezistupni mezi mobily a počítači, tedy phabletům, tabletům a obdobným zařízením, abychom svět technologií, kterými se můžeme připojit (ne)bezpečně do kyberprostoru, doplnili dalšími prvky. Jejich výběr může opět značně ovlivnit bezpečnost užívání, a navíc jde o přístroje, kterými jsou dnes školy často vybavovány a které jsou zapojovány do výuky.
Vydáno: 15. 12. 2015
  • Článek
Jak bylo naznačeno v úvodu seriálu, postupně se budeme zabývat body, kterým je potřeba se věnovat v případě, že chceme zajistit, aby zejména dítě nebo mladistvý (dále d + m) získal základní znalosti v oblasti IT a bezpečně IT užíval a neohrozil bezpečnost svoji nebo bezpečnost školní (případně i domácí) sítě.
Vydáno: 12. 11. 2015
  • Článek
V posledních letech se díky neustále se rozvíjejícímu prostředí IT technologií zvyšuje počet uživatelů, kteří mají stálý přístup k internetu. S rozmachem chytrých telefonů a tabletů není problém přistupovat k internetu z libovolného místa. Množství volných bezdrátových sítí a cena datových tarifů tomu nahrává.
Vydáno: 30. 09. 2015