Marie Hnátová, MSc.

  • Článek
Školní družina je v oficiálním žargonu "školské zařízení", které je až na ojedinělé výjimky vázáno na činnost konkrétních základních škol. Školy a družiny se vyskytují společně jako nerozlučné dvojice. Výhodou takových stálých spojení bývá to, že se členové dua dokážou vzájemně doplnit, využít toho lepšího z potenciálu obou, držet při sobě a ve výsledku zdaleka překonat laťku toho, čeho by mohl dosáhnout každý zvlášť.
  • Článek
Jsou věci, o kterých si myslíme, že jsou dobře známé, ale když se na ně lépe podíváme, budou pro nás překvapením. Jednou takovou věcí, která „pod mikroskopem“ nabídne překvapivě barevnou podívanou, může být fungování školní družiny. Řada čtenářů bude dobře znát tu svoji, ale víme vlastně, jak fungují družiny obecně, jestli se poslední dobou nějak proměňují a vyvíjejí? Jakou roli hrají v rámci školy - a co dětem skutečně přinášejí? Povídali jsme si o tom s vychovatelkami1) v rámci ohniskových skupin. Postřehy našich diskutujících bychom vám rádi předali v následujících řádcích.
  • Článek
Tento článek vzniká v předvánočním období. Advent je v plném proudu a na sociálních sítích nelze přehlédnou příspěvky škol, které se chlubí děním ve školních družinách, kde se zdobí perníčky, vyrábějí vánoční přáníčka a leckde se i secvičují vánoční besídky. Dalo by se říci, že školní družiny jsou v tomto období ve školách jedním z motorů dění. Jenže jak jsou na tom družiny v průběhu roku, když na ně pomyslné reflektory nesvítí? Jakou mají ve škole vlastně roli? Povídali jsem si o tom s vychovatelkami v rámci ohniskových skupin a informace to byly velmi zajímavé.