Vilma Hušková

  • Článek
Před několika týdny byla zveřejněna studie Mediální gramotnost populace České republiky, resp. byly zveřejněny závěry dvou částí této studie, přičemž první zkoumala úroveň mediální gramotnosti osob starších 15 let a druhá fáze se zaměřila na děti od předškolního věku do 15 let.
Vydáno: 22. 11. 2016
  • Článek
Když se řekne dětský pořad, patrně nikdo z nás nebude na pochybách, že ví, o čem je řeč. Nemusíme být rodičem ani pedagogem, abychom v televizním vysílání nebo v kině rozpoznali film či jiný pořad určený dětskému divákovi. Přesto, když stojíme před úkolem definovat termín dětský pořad a jednoznačně jej mediálně-analyticky vymezit, není to zdaleka tak snadné.
Vydáno: 10. 07. 2014
  • Článek
Česká republika je jednou z mála zemí v rámci Evropské unie, které dosud nemají uzákoněn systém označování audiovizuálních děl z hlediska jejich přístupnosti pro jednotlivé věkové kategorie dětí. Jak se ale zdá, současná vláda již brzy přijde s legislativní iniciativou, která tento stav změní.
Vydáno: 17. 06. 2014
  • Článek
V ČR se první úvahy o mediální gramotnosti a její nezbytnosti datují přibližně do přelomu tisíciletí. V odborném tisku se termín mediální gramotnost objevil poprvé v roce 1997, nicméně nutnost systematické mediální výchovy byla experty, zejména z oboru mediálních studií, zdůrazňována již od počátku 90. let. Od roku 2005 je téma mediální výchovy zakotveno v rámcových vzdělávacích programech, které vyžadují po základních a středních školách vytvoření školních vzdělávacích programů zahrnujících mediální výchovu.
Vydáno: 21. 05. 2013
  • Článek
Mediální gramotnost, mediální výchova, mediální pedagogika, mediální osvěta, mediální didaktika. Se všemi těmito termíny se setkáváme a běžně je používáme, ale zdaleka ne vždy mezi nimi správně rozeznáváme, definujeme je a vhodně uplatňujeme v praxi.
Vydáno: 23. 04. 2013