Lenka Svobodová

  • Článek
Ačkoliv mají adaptační pobyty své zastánce i odpůrce, nějakou formu této aktivity realizuje většina škol. Při svém „soukromém průzkumu“ se často setkávám s jeho různými podobami a provedeními. Má smysl je realizovat, anebo je to jen ztracený čas? Je lepší, když si ho škola uspořádá sama, anebo má využít nabídky specializovaných firem? Na jak dlouho je optimální vyjet, resp. kolik dní by měl adaptační pobyt trvat? Na tyto a další otázky se budu snažit odpovědět v následujícím článku.
Vydáno: 12. 11. 2015
  • Článek
Problematice záškoláctví se věnuji již několik let. Protože mě velmi zajímá, jak na absence a jejich omlouvání pohlížejí pedagogičtí pracovníci různých typů škol, dělám si vlastní soukromé průzkumy (jak u nás v regionu, tak na svých seminářích pro pedagogy po celé ČR). Na moji otázku ohledně záškoláctví a jeho řešení dostávám obvykle stejnou odpověď: „Nemáme problém.“ Ano, věřím, že s neomluvenými absencemi školy problém nemají. Tato záležitost je dobře organizačně ošetřená a relativně snadno řešitelná: žák není ve škole, nedonese omluvenku, „dostane“ neomluvené hodiny a následně příslušné výchovné opatření. Při počtu nad 10 neomluvených hodin se svolá výchovná komise a posílá se informace na OSPOD... Ale tohle na mysli nemám. Îák totiž může být záškolákem, i když má všechny hodiny omluvené. Jak je to možné? To se pokusím objasnit v následujícím článku.
Vydáno: 30. 09. 2015
  • Článek
Sociální sítě jsou dnes běžnou součástí života, takže asi nikoho nepřekvapí, že většina dětí má na nějaké z nich svůj profil. Nejsem ani odpůrcem, ani zastáncem sociálních sítí, vnímám je jako doplňkový způsob komunikace. Ale jako psycholožce mi některé věci velmi vadí. A zdaleka to není jen o sezení u počítače a trávení mnoha a mnoha hodin na internetu. Znepokojuje mě bezmezná důvěra k sociálním sítím, jejich nekritické používání a přenesení většiny komunikace z reality do online prostoru.
Vydáno: 02. 01. 2013
  • Článek
Záškoláctví je často vnímáno jako neomluvená absence. Tato definice však nevystihuje plnou podstatu tohoto jevu. Žák může být záškolákem, i když má všechny hodiny omluvené. Jak je to možné? Významný podíl na tom mají především rodiče.
Vydáno: 20. 09. 2012