Mgr. Lucie Hermánková

  • Článek
V článcích ve Školním poradenství v praxi 1/2018 a 2/2018 jsme se zabývali tématem bezpečného klimatu jak ve vztazích mezi učiteli a žáky, tak mezi učiteli ve sboru navzájem a rovněž nastavením pravidel spolupráce mezi pedagogy, vedením školy a rodiči. Dnes se budeme věnovat tématu šikany tak, jak je nejvíce známé, a sice v podobě ubližování ve vrstevnické skupině dětí ve škole.
Vydáno: 17. 08. 2018
  • Článek
V minulém čísle časopisu Školní poradenství v praxi jsme se zabývali řešením akutních situací ve školním prostředí (článek Náhlé neštěstí ve škole i venku - Pomoc po telefonu na Lince 116 000), který následoval po představení činnosti Linky pro rodinu a školu 116 000 (článek Linka 116 000 aneb Když si nevíte rady). Dnešní příspěvek navazuje na tematiku akutních situací a představuje možnosti využití pomoci Linky 116 000 na příkladu situace, kdy pedagog zjistí, že je žák zbit svým rodičem (v širším pohledu, když se pedagog dozví o spáchání trestného činu vůči nezletilému dítěti).
Vydáno: 15. 12. 2017
  • Článek
Představujeme vám Linku pro rodinu a školu 116 000, která je k dispozici všem lidem, kteří se setkávají s tématem ohroženého dítěte, a to nejen v okamžiku, kdy dítě uteče, je zraněno nebo se ztratí, je týráno či zneužíváno, sebepoškozuje se či je mu jinak ubližováno (např. šikana), ale také v situacích, které na první pohled vypadají méně dramaticky. Zejména učitelé si mnohdy všimnou, že s dítětem není něco v pořádku, zaregistrují změnu v jeho chování, dítě se jim samo svěří nebo jsou přímo svědky nějaké krizové situace, která se ve škole odehraje. Normální lidskou reakcí je snaha dítěti pomoci. Jenže jak?
Vydáno: 25. 08. 2017