Soboty za školou

Jednou z možností, jak umožnit našim žákům trávit volný čas společně s rodiči, je i projekt, který na naší škole úspěšně probíhá již od roku 2006. Začínali jsme sportovními sobotami – na kolech, na lyžích a na lodích, postupně jsme přidali sobotní výtvarné dílny a sobotní brigádu na úklid školní zahrady.

Soboty za školou
Mgr.
Maja
Bihelerová
ředitelka ZŠ a MŠ Bílá, Praha 6
Školní rok začínáme koncem září sobotou na kolech, účastníci se buď vlakem dopraví na cílové místo, nebo vyjíždějí do okolí po cyklistických stezkách přímo od školy. Počet účastníků závisí na počasí, pokud se trefíme do „babího léta“ bývá jich mezi 40 až 50.
Na podzim pořádáme 2 až 3 výtvarné dílny, účastníci již batikovali rodinná trička, tiskli vyrobená gumová razítka na plátěné tašky nebo vyráběli vánoční dárky – malovali na hedvábí (šály pro maminky či babičky) či vyráběli keramické anděly. Počet zájemců je omezen kapacitou keramické dílny či výtvarného ateliéru na 40, v případě velkého zájmu pořádáme během jedné soboty dílny dvě (dopoledne a odpoledne).
V zimě organizujeme soboty na sjezdovkách, na 2 hodiny dopoledne a 2 hodiny odpoledne jsou dětem k dispozici naši zkušení instruktoři lyžování, podle zájmu je někdy zařazena i výuka na snowboardu.
Zpočátku jsme několikrát připravili i sobotní výlet na běžkách podle sněhových podmínek po Jizerských horách nebo v Krkonoších, zájem však byl mnohem menší než na sjezdové lyžování, a když jsme kvůli nedostatku sněhu museli 2x akci zrušit, přestali jsme běžky nabízet.
Před dvěma lety jsme poprvé zorganizovali i „sobotu s hráběmi“– tentokrát i pro rodiče a děti z naší mateřské školy. Hned na první brigádu na úklid naší rozsáhlé školní zahrady přišlo 125 dětí a dospělých, většina měla své hrábě a už kolem 12. hodiny jsme měli dva kontejnery naplněné listím z celé zahrady připraveny k odvozu. Pro všechny účastníky jsme tentokrát zajistili občerstvení – grilované klobásy nebo párky, chleba nebo rohlíky, kečup, hořčici i perlivou či neperlivou vodu.
Nejúspěšnější akcí je však od začátku sobotní sjezd Sázavy z Týna do Pikovic na kánoích. Dopravujeme se vlakem, pro každou rodinu je zajištěna kánoe, pádla a vesty. V posledních letech počet účastníků přesahuje 50, většina se soboty na lodi účastní opakovaně.
Díky grantu MČ Prahy 6 se těchto sobotních „ochutnávkových“ aktivit mohou zúčastnit i celé rodiny, pro které je zájezd na lyže, kola nebo vodu příliš finančně náročný. Přítomnost rodičů nám navíc umožňuje i pořádat akce, které bychom nedokázali organizačně zajistit – při výletu na kolech a na lyžích si vždy rodiče sami zajistí dohled nad svými dětmi, na lodích posádku vždy tvoří rodič se svými dětmi.
Škola zajišťuje prostory a materiál pro vánoční výtvarnou dílnu, půjčujeme zájemcům bezplatně školní běžky, organizujeme zapůjčení a dopravu lodí, vest a pádel.
Všichni účastníci si sami zajišťují stravování, vlastní kola a přilby, sjezdové lyže a hradí si celodenní permanentku na vlek.