Cesta životem - originální desková hra pro podporu ekonomické gramotnosti a rozvoj soft skills

Vydáno:

K ilustraci, jak můžeme svým jednáním a volbou ovlivnit svou životní trajektorii, může pomoci desková hra Cesta životem. Pravidla lze vysvětlit během 10 až 15 minut, hra nemá vždy stejný průběh, a lze ji tedy hrát opakovaně. Je vytvořena podle požadavků učitelů.

Hra se zaměřuje na problematiku trhu práce, konkrétně na srovnání podnikání a zaměstnání, okrajově pak na problematiku úvěrů. Hráči procházejí životem od školní docházky až po vydělávání peněz. Během hry se musejí často rozhodovat (jakého vzdělání chtějí dosáhnout, jakou cestu na trhu práce zvolit, jak uzavřít nejlepší obchod apod.) a za svá rozhodnutí nést následky. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých životních cest? Co můžete čekat od zaměstnání? Máte předpoklady být úspěšným podnikatelem?
Hra velmi názorně ukazuje rozdíly mezi jednotlivými životními cestami. Lze ji tedy velmi dobře uplatnit i v souvislosti s problematikou kariérního poradenství. Byla primárně vytvořena pro výuku na druhém stupni základních škol a středních školách, ale své příznivce si už našla i v rodinách, které chtějí u svých dětí zvyšovat povědomí o finanční gramotnosti.
Pro koho je hra určena a jak dlouho trvá?
*
Hra je vhodná pro hráče od 12 let.
*
Je určena pro 2–8 hráčů, přičemž ideální počet hráčů u jednoho herního plánu je 5–6.
*
Doba hry je individuální, většinou trvá 45–90 minut.
Ve hře hráči zjišťují, jak jejich volba ovlivňuje jejich cestu životem
Hra probíhá tak, že každý hráč hraje za dvě figurky stejné barvy. Tyto figurky lze připodobnit k hráčovým budoucím dětem. Hráči rozhodují za obě figurky a jejich úkolem je provést své budoucí potomky životem. Každá z figurek žije svůj vlastní život, tzn. hráč nemůže míchat jejich vzdělání či vydělané peníze. Odehraje tedy dva samostatné životy.
Celá hra se uskutečňuje ve dvou fázích. První z nich je školní docházka, při které každá z figurek usiluje o vzdělání (každá získá buď základní, středoškolské, nebo vysokoškolské vzdělání). Záleží na každém z hráčů, o jaké vzdělání bude usilovat, s tím, že toto rozhodnutí ovlivní druhou fázi hry, tedy vydělávání peněz. Ve druhé fázi se každá z figurek snaží uplatnit na trhu práce. Každý hráč zvolí pro jednu svou figurku cestu zaměstnance a pro druhou cestu podnikatele. Tímto pravidlem docílíme toho, že každý hráč si vyzkouší jak životní cestu zaměstnance, tak podnikatele. Po odehrání hry má tedy možnost srovnání a je zajištěn vzdělávací aspekt hry. Zatímco zaměstnanec sbírá výplaty a pohybuje se v kruhu, podnikatel se pohybuje ve čtvercové síti a snaží se uzavírat obchody s dalšími podnikateli na hracím plánu. Zatímco zaměstnanec může jen omezeně ovlivnit výši své výplaty, podnikatel je zodpovědný za každý krok, který na herním plánu udělá, a je z velké části na něm, jak velké výdělky bude mít. Celá hra je okrajově doplněna problematikou úvěrů. Může se tedy stát, že při špatném hospodaření s penězi nezbude podnikateli na konci hry nic jiného než hromada dluhů. Celá hra je samozřejmě „okořeněna“ nenadálými událostmi, kterým se lze jen těžko vyhnout. Vítězem se stává ten hráč, který za stanovený herní čas získá nejvíce peněz. Ve hře se vyhlašuje nejlepší zaměstnanec a nejlepší podnikatel.
Cesta života vznikla ve spolupráci s Fakultou financí a účetnictví VŠE Praha a byla představena na několika odborných konferencích jako inovativní výuková pomůcka. Hru podporují i odborníci z oblasti vzdělávání. “Hra Cesta životem má výrazný aktivizační a rozvojový potenciál. Zprostředkovává motivaci pro vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti vytvářením simulací rozhodovacích procesů v reálných životních situacích. Hra je zacílena na rozvoj pestré škály myšlenkových procesů, jako je porovnávání, dedukce, indukce či testování hypotéz. Taktéž rozvíjí metakognitivní strategie, sebereflexi a autoregulaci,“ říká Kristýna Krejčová z katedry didaktiky ekonomických předmětů z Fakulty financí a účetnictví pražské VŠE. Podle odbornice je hra taktéž svěžím doplňkem klasických postupů rozvoje finanční gramotnosti.
O hře
Desková hra Cesta životem vznikla v roce 2014 jako školní projekt na Vysoké škole ekonomické v Praze. V roce 2015 byla rozpracována do diplomové práce a poprvé testována na základních a středních školách na Vysočině. Za dva roky si hru zahrálo více než 800 studentů. V červnu 2018 se doladily poslední detaily spolupráce s firmou Dino Toys, která je předním výrobcem her na českém trhu. Díky této kooperaci spatřila v listopadu 2018 hra Cesta životem oficiálně světlo světa. Výsledkem několikaleté práce je jednoduchá a zábavná desková hra, která je využívána především jako inovativní výuková pomůcka, která výrazně osvěžuje výuku finanční gramotnosti.
Jak si hru zajistit?
Deskovku Cesta životem lze objednat na webových stránkách www.skola-servis.cz. Pokud si ji chcete před nákupem nejprve „osahat“ a vyzkoušet, můžete využít akreditovaného kurzu v systému DVPP s názvem Výuka finanční gramotnosti a podnikavosti s využitím deskové hry Cesta životem, kde vás naučíme s hrou pracovat a ukážeme, jak využít její celkový potenciál ve výuce. Veškeré informace ke hře (včetně pravidel ke stažení) i kurzu najdete na www.foxgames.cz.