Týden her a soutěží ve školní družině

Hrát si celý týden, každý den vyzkoušet jiné hry a úkoly? Proč ne? Týden her a soutěží je nápad, jenž obohatí program školní družiny, který děti nejen pobaví, ale také je vybízí k nejrůznějším aktivitám, úvahám, které potom vyřeší dětským způsobem a následně je prezentují před ostatními kamarády daného oddělení.

Týden her a soutěží ve školní družině
Naděžda
Kalábová
Základní škola Prostějov
Hra je pro děti nejpřirozenější činností, během níž se ve vymezeném prostoru a čase pouští do řešení úkolů. Hra tak všestranně a cílevědomě usměrňuje dětský vývoj, tedy i celou dětskou osobnost, a dává dětem možnost rozvíjet vlastní schopnosti i dovednosti, nevšedním způsobem využít volný čas, zažít spoustu legrace, zábavy, ale i dobrodružství.
Proto jsme si společně s dětmi připravili týden netradičních her a soutěží, sestavený z hravých úkolů pro pobavení a uvolnění po vyučování. Sestavené úkoly, které jsme si vyzkoušeli, jsou plné nápadů, plné soutěžení, poskytují dítěti možnost měřit si síly s ostatními, jsou dobrým prostředkem proti nudě a jednotvárnosti. Když si děti hrají, nenásilnou formou získávají vědomosti, rozvíjejí slovní zásobu a zároveň se učí komunikovat a spolupracovat ve skupině.
Připravené úkoly jsou pestré, rozdělené podle dnů v týdnu do pěti bloků. Každé dítě si z nabízených úkolů vybere a vyzkouší dle svého uvážení minimálně dva úkoly. Navržené úkoly lze obměnit, doplnit nebo dle vzoru podobným způsobem zcela změnit.
Cíl:
-
rozšiřovat nejrůznější poznatky a dovednosti
rozvíjet individuální schopnosti
-
motivovat k pestré a námětově bohaté činnosti
-
využít volný čas efektivním způsobem
-
vyzkoušet si tvůrčí činnost s uplatněním vlastní fantazie
PONDĚLÍ: HRY SE SLOVY
Pomůcky:
tužka, papír
-
Napiš všechna zvířata, která jsou ve vyjmenovaných slovech (býk, kobyla...).
-
Vymysli a napiš co nejvíce slov, která začínají stejným písmenem, a sestav z nich co nejdelší větu. (Pepík poslal psaní pěkné paní po poledni poštou.)
-
Vymysli a napiš co nejvíce slov, která mají 8 písmen (písmenko, tanečník...).
-
Vymysli a napiš co nejvíce slov, která na sebe navazují tak, že začínají písmenkem, kterým předešlé slovo končí. (opice, ekonom, myš...).
-
Seřaď slova podle počtu písmen (letadlo, máma, žirafa, rak, opice...).
-
Seřaď slova podle abecedy (jaro, auto, pes, les...).
-
Rozlušti slova, ve kterých chybějí písmenka.
ÚTERÝ: HRY PRO POBAVENÍ
-
Zajímavá stavba - skládání kostek - tuto hru můžeme hrát se stavebnicemi, které máme k dispozici. Využít můžeme i víčka od PET lahví.
Běh v papírových botách
-
Běh s papírovou čepici na hlavě
-
Běh s ploutvemi na nohou
Běh s plastovými botami
-
Běh s plným batohem na zádech - do batohu dáme plyšová zvířátka, která si děti přinesou. S plným batohem mohou děti běžet na čas určitou vzdálenost nebo mohou s batohem na zádech vyzkoušet skok do dálky.
Běh na vysokých podpatcích
STŘEDA: TANEČNÍ HRY
Pomůcky:
dle úkolů
-
Tanec s knoflíkem na hlavě
-
Tanec s papírovou čepicí na hlavě
Tanec s koštětem
Tanec s plyšovým zvířátkem
Tanec podle vlastního zpěvu
Tanec s nafouknutým balónkem
ČTVRTEK: HRY K ZAMYŠLENÍ
-
Předveď s kamarádem rozhovor, který bude trvat jednu minutu.
-
Zazpívej píseň, ve které se zpívá o škole nebo o dětech.
-
Nakresli obrázek svého kamaráda.
-
Nakresli libovolný obrázek pomocí kruhů a kroužků.
-
Vymysli krátkou báseň na libovolné téma.
Každý má doma plyšové zvířátko,
ptáčka, kravičku, hříbátko.
Zvířátka si s dětmi hrají, s některými usínají.
Jsou výborní kamarádi, v posteli je máme rádi.
Vyprávěj vymyšlenou pohádku.
PÁTEK: NÁMĚTOVÉ HRY
-
Vyber si jednoho kamaráda a vymysli mu nový účes (na kadeřníka). Nakresli, jak bude účes vypadat.
-
Předveď se svým kamarádem návštěvu u lékaře (na lékaře).
-
Zahraj si na učitele, který učí v medvědí škole.
-
Zahraj si na spisovatele a napiš veselý příběh (na spisovatele).
-
S vybraným kamarádem předveď rozhovor na libovolné téma (na reportéra).
-
Předveď ostatním sám sebe po ránu (jak vstáváš, čistíš si zuby, jak snídáš atd.).
-
Zahraj si na malíře, který rád maluje pohádky.
ÚKOLY NAVÍC: HRÁTKY S GEOMETRICKÝMI TVARY
Nakresli kroužkovaná písmenka.
-
Nakresli obrázek pomocí kroužků.
-
Vymysli a nakresli návrh na látku.
-
Vyber si pět libovolných geometrických tvarů, nakresli je na papír a do každého tvaru vlož libovolný obrázek.
-
Nakresli pomocí určitého počtu čtverců a obdélníků domeček.
Každé dítě si vybere dva úkoly na každý den, které se snaží co nejlépe splnit.
Splnění úkolu, případně zapojení do jeho plnění si zaznamenává do připravené kartičky. Splní-li úkol, vybarví si kolečko libovolnou barvou. Pokud se mu úkol nepodaří splnit, nechá kolečko nevybarvené. Každý soutěžící si může během dne vybrat také další úkoly navíc. Na závěr soutěže provedeme celkové hodnocení a spočítáme počet splněných úkolů. Soutěžící s nejlepšími výsledky získávají diplom.
Práce, které děti během týdne vytvořily, vystavíme na přístupném místě.
Dětem se navržené aktivity velice líbily. Některé děti se zapojily více do pohybových her, jiné do her plných fantazie. Důležité pro nás pro všechny bylo, že jsme si
Týden her a soutěží
náramně užili.