Školní družina - strana 3

• Článek
Situace v poslední době není vůbec jednoduchá. A ve školách to pociťujeme stejně jako v ostatních odvětvích. Někdy se věci zvládnou jednodušeji, jindy je potřeba provést razantní změnu. A právě o jedné takové změně ve školní družině je dnešní článek inspirovaný slovy pana doktora Mertina, která použil ve svém článku v Řízení školy 5/2022: „Když fouká vítr změn, někteří staví úkryty a jiní větrné mlýny.“ Neschovávejme se tedy před realitou, ale pojďme ji využít ve prospěch všech.
Vydáno: 21. 02. 2023
  • Článek
S dobou vedlejších a hlavních prázdnin je spojeno případné povinné snížení úplaty za zájmové vzdělávání ve školní družině zřízené státem, krajem obcí nebo svazkem obcí. Cílem článku je připomenout základní pravidla uvedeného snížení úplaty.
  • Článek
A máme tu první kreativní tvoření v roce 2023. Venku se ochladilo, brzy se stmívá, a tak nás to přirozeně táhne zůstat s dětmi pěkně v teple. I proto jsem si pro vás připravila několik nápadů, jako je sněhulák nebo výroba květináčku či koláže zvířátka. Co dnes všechno budeme potřebovat?
  • Článek
V roce 2022 vyšla v nakladatelství Portál kniha Lady Flachsové s názvem "Hry pro děti naživo i on-line". Kniha vznikla na půdě ZŠ T. G. Masaryka Milovice a autorka v úvodu děkuje vychovatelkám školní družiny, bez jejichž úsilí, nadšení a pomoci by nebylo možné knihu vydat. Kniha nabízí aktivity zejména pro děti, které navštěvují školní družinu, ale mohou ji využít i všichni ostatní, kteří realizují aktivity pro děti i dospělé ve volném čase. Publikace je doplněna ilustracemi Libora Drobného.
  • Článek
Do školních družin po celé České republice docházejí během školního roku tisíce dětí. Mnohé v družinách tráví několik hodin denně a paní vychovatelky jsou pro ně jedny ze zásadních osob v jejich dětském životě.
  • Článek
Kdo by nemiloval pokusy! Zájmové vzdělávání ve školních družinách je přímo ideální pro zajímavé a motivující činnosti, které u dětí stimulují a probouzejí zájem o vědu. Pojďme si připomenout několik velmi jednoduchých pokusů, které oživí hravé bádání. V tomto příspěvku bude hrát hlavní roli voda a postupně se přidají i další kapaliny.
  • Článek
V týdnu od 3. do 7. 10. probíhala na naší zbraslavské škole ve všech jedenácti odděleních celodružinová akce „Jablíčkový týden“.
  • Článek
V případě potřeby zaměstnavatele mohou být zaměstnanci vysláni k výkonu práce i mimo místo výkonu práce. Za jakých podmínek tak může zaměstnavatel učinit a jaké nároky zaměstnancům v souvislosti s pracovní cestou vznikají, popíšu v tomto článku.
  • Článek
Mezi rodiči dětí často dochází ke sporům, a to bez ohledu na to, zda v danou chvíli probíhá rozvod/rozchod, jsou již rozvedeni nebo stále žijí spolu. Tyto spory se pak obvykle dotýkají i jejich dítěte či dětí a následně se přenášejí na půdu školy, která je tím do konfliktu zatahována.
  • Článek
Cílem článku je shrnout aktivity a skutečnosti důležité pro činnost školní družiny a školního klubu ve 2. pololetí školního roku 2022/2023. V případě, že se činnost týká pouze družin nebo školních klubů určitého zřizovatele, je tato skutečnost uvedena. Text vychází z právní úpravy platné a účinné ke dni publikování článku.
  • Článek
Dnes jsem si pro vás připravila tři tipy na podzimní tvoření s dětmi. Využijte krás podzimu a zajděte s dětmi na procházku a nasbírejte barevné listy, protože čeho je na podzim opravdu dost, je listí. Nasbírejte listí různých barev, tvarů, velikostí, ze kterých vyrobíme společně s dětmi zvířátka. Také si vyrobíme "zamrzlý" obrázek a k tomu všemu svůj vlastní "vintage" papír, do kterého děti můžou na Vánoce balit dárečky, které vytvořily pro rodiče a kamarády.
  • Článek
Děti si myslí, že ano. A vlastně proč ne, dětská fantazie nezná hranic. Jak by asi vypadal medvěd při hře na elektrickou kytaru, nám děti ukázaly při jednom vystoupení. Poté, co skončila písnička Medvíďata v naší ZOO, jsme se jich ptali, co by tak ti medvědi mohli ještě dělat. Odpověď přišla obratem: přeci plavat a hrát na elektrickou kytaru.
  • Článek
Pokud máte možnost vytvořit v družině tandem s kolegyní nebo kolegou, je skvělé se do toho pustit. Každý máme své silné a slabé stránky a je fajn, když vás kolega povzbudí a vyzdvihne vaše silné stránky, a naopak doplní vaše slabé stránky. Je to oboustranně výhodné a nejvíce si z těchto společných aktivit odnesou zúčastněné děti. Paní vychovatelka už může být okoukaná a s novou tváří přijde do družiny i nová energie. V příspěvku nabízím pro inspiraci několik aktivit ze společného tandemu, který jsme zaměřili na hudebně dramatické aktivity.
  • Článek
Díky dětem ze školních družin a klubů vznikl družinový kalendář. Opět jedna ze společných akcí, které pořádají paní vychovatelky z našeho města Chomutova.
  • Článek
Jak se věci dostanou do obchodů a kde vlastně vznikají? Tohle si mohli vyzkoušet dospělí i děti ve školní družině. Zjistili, jaká je důležitost lidské práce i času, a zažili radost a hrdost z vlastního díla. Zároveň si vyzkoušeli práci s netradičními materiály, kterými byly dřevo a plst.
  • Článek
V tvořivé hře dáváme dětem prostor pro volnou tvorbu, podněty k poznávání různých materiálů a podporu v budování bezpečných návyků při práci s nástroji. Neděláme práci za děti, učíme se chybou a dáváme dětem tolik času, kolik pro své nápady potřebují. Zaměřujeme se na proces tvorby, ne na výsledný výrobek podle vzorů, necháváme děti si tvoření prožít a získávat zkušenosti. Nebereme dětem hotové výrobky, necháváme jim je na hraní, aby je mohly rovnou používat a zapojit do své hry.