Pedagogický proces - strana 11

• Článek
Znalost autorských práv a jejich využívání ve školské praxi patří k základním atributům učitelské praxe. Nikoho tedy nepřekvapí, když učitelé čas od času procházejí profesní přípravou v této oblasti. Stejně tak není nic neobvyklého, že se učitelé snaží autorská práva respektovat a vedou k tomu své žáky. Na druhé straně nás neudiví ani to, když se podíváme do některých i publikovaných materiálů a najdeme zde celou řadu pochybení, která už nelze přímo schovat pod obligátní citace.
  • Článek
Jsou věci, na které vás během studia zapomněli upozornit. Jednou takovou je, že naplánovat třídenní školní výlet po Česku je větší dřina než si pro sebe naplánovat dvoutýdenní dovolenou (například) v Asii.
  • Článek
S velikou nadsázkou si někdy říkám, kolik adeptů na Nobelovu cenu za psychologii či pedagogiku možná chodí mezi námi v českém školství zatím nepoznáno. Z čeho vyvozuji, že takoví jsou? Existují skutečně věrohodná a výzkumy opakovaně podpořená data, která by měla ovlivňovat naše pedagogické působení na dítě, a v řadě případů tomu tak doopravdy i je. Jenže někteří učitelé programově postupují výrazně odlišně.
  • Článek
Roman Göttlicher působí na Střední průmyslové škole, Obchodní akademii a Jazykové škole ve Frýdku-Místku, kde učí dějepis a občanskou výchovu. Dále je výchovným poradcem a ve svém regionu zastává pozici koordinátora projektu Dějepis+. A od června letošního roku je i držitelem titulu nejinspirativnější učitel Česka.
  • Článek
Nový školní rok právě odstartoval. Jako vychovatelky a vychovatelé školních družin máte skvělou příležitost děti formovat a trávit s nimi nemalé množství času aktivitami, které je mohou ovlivnit klidně na celý život. Pokud stejně jako my fandíte vzdělávání venku, rádi vám pomůžeme s realizací.
  • Článek
Víte, na co se rodiče obvykle ptají, když se zajímají, kam zapíšou své dítě do první třídy? Na školní družinu! Jaká je její provozní doba, zda nabízí kroužky, které akce připravuje v průběhu školního roku... To je určitě dobrá zpráva, kdyby následně nepřišly požadavky. Objevují se v průběhu školního roku a někdy je těžké jim vyhovět. Pojďme se v miniseriálu podívat, jaké vychytávky si připravit, aby školní družina fungovala a všem aktérům - i když se jim to třeba nelíbí - bylo jasné, že je to ku prospěchu všech. A jaká je dnešní vychytávka? Jak zařídit prostor pro nerušenou činnost.
  • Článek
Těžíte z našich časopisů maximum? Vyzkoušejte nové Řízení školy online! Možná někteří z vás doposud nevěděli, že redakce Řízení školy nabízí hned osm odborných časopisů. Čtenář má díky virtuální databázi...
Vydáno: 22. 08. 2023
Na co nezapomenout na začátku školního roku?
Vydáno: 15. 08. 2023
Při kontrole České školní inspekce je nutné se připravit na tři základní činnosti – hodnocení, kontrolu a šetření různých podnětů, stížností či petic. Pracovní situace je doplněna praktickými check listy.
Vydáno: 10. 07. 2023
Při školních výletech nebo např. při zkráceném vyučování dochází k odchylce od obvyklého rozsahu a podmínek péče poskytované jinou osobou (např. pedagogickým pracovníkem). Je nutné informovat rodiče a získat jeho souhlas správným souhlasem.
Vydáno: 29. 06. 2023
Počátky učitelské praxe bývají pro většinu absolventů jedním z nejtěžších momentů. Mají sice odborně-teoretické znalosti, jsou plni sil, ideálů a očekávání, ale mnoho z nich záhy zjistí, že přece jenom úplně nevědí, jak školní prostředí funguje.
Vydáno: 20. 06. 2023
  • Článek
Cílem naší školní družiny je poskytnout dětem kvalitní zájmové vzdělávání, širokou nabídku aktivit s využitím nejnovějších trendů, rozvíjet u dětí nejrůznější klíčové kompetence, vytvářet vhodné prostředí pro jejich naplňování, poskytnout zajímavé možnosti využití volného času, prezentovat naši činnost na veřejnosti a vlastní zkušenosti ověřené v praxi poskytovat ostatním zařízením pracujícím se stejnou věkovou skupinou.
Vydáno: 13. 06. 2023
  • Článek
V únoru navštívili naši školu paní Inka Rybářová s klaunem Rybičkou. V pořadu pro školní družinu a školní klub byl realizován Karneval - zábavná hudební show s prvky společenského chování a etické výchovy.
Vydáno: 13. 06. 2023