Miluše Vítečková

  • Článek
Adaptační období v mateřské škole je pro všechny děti klíčové pro přizpůsobení se novému prostředí, rutinám a interakcím s ostatními dětmi i učiteli. Děti s odlišným mateřským jazykem se však navíc setkávají s prostředím jazykově a kulturně odlišným. Často se adaptují nejen na prostředí mateřské školy, ale současně na nový domov. V tomto kontextu, ve vztahu k adaptačnímu období těchto dětí jsou na učitele v mateřských školách kladeny specifické nároky, a to nejen během prvních dnů, ale často v průběhu několika měsíců.
Vydáno: 21. 05. 2024
  • Článek
Situaci v současném školství charakterizují mimo jiné obavy ze stále výrazněji se projevujících rozdílů ve vzdělávacích výsledcích mezi dětmi ve vztahu k jejich sociálnímu a kulturnímu zázemí.
Vydáno: 21. 11. 2023
  • Článek
Vzhledem k tomu, že je stále větší snaha, aby všem členům společnosti byly poskytovány stejné šance na dosažení odpovídajícího stupně vzdělání a současně je také snaha, aby výchova a vzdělávání dětí, žáků a studentů se zdravotním postižením přestala být doménou speciálního školství, objevují se stále častěji integrační trendy. V této souvislosti se objevují podpůrné asistenční služby - asistent pedagoga, osobní asistent. Jsou zajišťovány prostřednictvím různých variant odpovídajících specifickým potřebám žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Od 1. 1. 2005 jsou zajištěny podmínky pro toto integrované vzdělávání i školskou legislativou.
Vydáno: 01. 04. 2009