Dokumenty - strana 303

Česká školní inspekce zveřejňuje tematické zprávy zaměřené na problematiku vzdělávání žáků dle RVP ZV a RVP ZV LMP (s přihlédnutím k identifikaci romských žáků) a problematiku péče poskytované pedagogicko-psychologickými poradnami a speciálně pedagogickými centry žákům s lehkým mentálním postižením (s doplněním o problematiku asistentů pedagoga).
Vydáno: 26. 02. 2015
V unikátních prostorách Fakulty strojní ČVUT v Praze se 5. března od 19 hodin uskuteční druhý ročník Studentské noci. Haly, v nichž vznikají prototypy české formule, testují se závodní vozy či se vyvíjejí inteligentní implantáty, budou tu noc otevřeny široké veřejnosti. Vedle forenzní laboratoře si zahraje Xavier Baumaxa. Pod halovým jeřábem vystoupí v doprovodu Karla Hynka a Daniela Čecha stand-up komik Lukáš Pavlásek a na vysokozdvižných plošinách se ke střeše vznesou nejlepší čeští djs. Unikátní prostory i atmosféru podtrhne videomapping a projekce z dílny českého studia Lunchmeat.
Vydáno: 26. 02. 2015
Starší kantor pomůže začínajícímu učiteli, mladší kolega podpoří staršího - mezigenerační přenos zkušeností se v českých školách dosud odehrává náhodně a spontánně. Organizovaná a legislativně ukotvená podpora chybí. Tzv. mentoring (provázení v profesním rozvoji) je přitom v zahraničí osvědčená cesta seberealizace zejména starších učitelů. Dosavadní výsledky projektu Lektoři a mentoři pro školy ukazují, že zkušení učitelé mají zájem znalosti zhodnotit právě tímto způsobem.
Vydáno: 25. 02. 2015
Česká bankovní asociace si Vás dovoluje pozvat na Jarmark finančního vzdělávání, který se uskuteční ve čtvrtek 12. března od 14.00 do 18.00 hod. v podkrovních prostorách Malostranského gymnázia, Josefská...
Vydáno: 25. 02. 2015
MŠMT se zavázalo zvednout platy učitelů o 3,5 % a školám na to vyčlenilo finanční prostředky, nicméně zároveň novelou vládního nařízení znovu uvedlo v platnost tzv. věkový automat, podle nějž musí školy zohlednit věk učitelů při jejich odměňování. Někteří ředitelé přitom od této praxe ustoupili a nyní se jim nedostává prostředků na navýšení platů.
Vydáno: 24. 02. 2015
MŠMT vydává Minimální standard bezpečnosti a zároveň vyhlašuje neinvestiční dotační program „Podpora zabezpečení škol a školských zařízení“.
Vydáno: 23. 02. 2015
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy po tragické události ve Žďáru nad Sázavou připravilo několik zásadních opatření ke zvýšení bezpečnosti na školách. Školy dostanou nejen metodickou, ale díky speciálnímu fondu také finanční pomoc na zajištění maximální bezpečnosti dětí, žáků, studentů a učitelů.
Vydáno: 20. 02. 2015
Skupina pro vzdělávání Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašuje na základě § 171 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) rozvojové programy, které jsou zaměřeny na cílenou podporu jednotlivých specifických oblastí, které slouží k rozvoji vzdělávání (jedná se např. o podporu technického vzdělávání, financování asistentů pedagoga, podporu přístupu ke vzdělávání u dětí, žáků a studentů se zdravotním či sociálním znevýhodněním). Prostřednictvím rozvojových programů jsou dále řešeny takové ekonomické aspekty vzdělávání a školských služeb, jejichž promítnutí do republikových normativů není možné.
Vydáno: 18. 02. 2015
Otázku soukromí na internetu a využívání osobních dat tajnými službami otevírá dlouho očekávaný dokumentární film Citizenfour. Unikátní záběry ze schůzek whistleblowera Edwarda Snowdena uvidí české publikum úplně poprvé na Jednom světě. Festival představí i další filmy, které prasknou ochranné bubliny o bezpečí, které nám zajišťují tajné služby.
Vydáno: 18. 02. 2015
Znají mladí pravidla nastavení soukromí na Facebooku? Uvědomují si, co je to sexting? A jak si představují, že vypadá kyberzločinec? Na tyto a řadu dalších otázek pomůže odpovědět soutěž iSejf 2015, která v pondělí 16. února nově startuje na webu Bezpečně-online.cz.
Vydáno: 17. 02. 2015
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašuje na základě plnění Strategie vzdělávací politiky do roku 2020, Koncepce podpory mládeže na období 2014 – 2020 a Koncepce podpory rozvoje nadání a péče o nadané na období let 2014 – 2020, v souladu s § 14 zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů, a v souladu se Zásadami vlády pro poskytování dotací ze státního rozpočtu České republiky nestátním neziskovým organizacím ústředními orgány státní správy schválené usnesením vlády ze dne 1. února 2010 č. 92, v platném znění, dotační program Podpora nadaných žáků základních a středních škol v roce 2015.
Vydáno: 17. 02. 2015
Zveřejňujeme zadání SOP pro všechny obory, v nichž se tato práce připravuje. Novela školského zákona, kterou schválil Parlament ČR, školám ukládá použít při přípravě závěrečných zkoušek jednotné zadání. Proto by měly všechny školy s obory, které mají SOP ve svém jednotném zadání, tuto práci svým žákům na začátku 2. pololetí zadat.
Vydáno: 16. 02. 2015
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek rozhodl o přípravě zavádění povinných jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory středních škol. V druhé polovině školního roku 2014/2015 bude provedeno pilotní ověřování tohoto opatření a nového systému výběru uchazečů o střední vzdělávání zakončené maturitní zkouškou, a to na vzorku škol, které se do pokusného ověřování dobrovolně přihlásily.
Vydáno: 16. 02. 2015
V některých médiích se během minulého týdne objevila zpráva, že vláda ČR schválila navýšení finanční podpory církevním a soukromým školám. 140 milionů Kč, které budou uvolněny z Všeobecné pokladní správy, však pouze vyplní mezeru v rozpočtu MŠMT, která vznikla návrhem na snížení finanční podpory pro tyto školy pro rok 2015 (pro církevní od roku 2016).  
Vydáno: 16. 02. 2015
Poslanecká sněmovna přijala v pátek 13. února 2015 novelu školského zákona, která zavádí jednotné závěrečné zkoušky v učebních oborech. Završuje se tím reforma závěrečných zkoušek, která má zvýšit prestiž výučního listu. Ústní, praktické i písemné zkoušky se budou připravovat podle jednotného zadání, úroveň bude tedy srovnatelná na všech školách.
Vydáno: 16. 02. 2015
Příprava modifikovaných kritérií pro hodnocení podmínek, průběhu a výsledků vzdělávání je jedním ze stěžejních úkolů České školní inspekce v aktuálním školním roce. První návrh byl představen odborné veřejnosti ve čtvrtek 5. února 2015 v prostorách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Šlo o model tzv. kvalitní školy, v jehož rámci upravená hodnoticí kritéria, podle nichž Česká školní inspekce postupuje při hodnocení všech škol a školských zařízení zapsaných do školského rejstříku, vznikají.
Vydáno: 12. 02. 2015
Základní škola profesora Zdeňka Matějčka Most, Zdeňka Štěpánka 340, pod záštitou České společnosti „Dyslexie“ pořádá konferenci Děti s ADHD
Vydáno: 12. 02. 2015
Kulatý stůl SKAV a EDUin ve čtvrtek 19. února 2015 od 10:00 do 12:30 hodin ZŠ Vodičkova 22, Praha 1, na téma: Povinný předškolní ročník - ano či ne? Cílem...
Vydáno: 11. 02. 2015
Jedním z výstupů projektu K2 – kvalita a konkurenceschopnost v neformálním vzdělávání, který realizují Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Národní institut pro další vzdělávání, je publikace „METODIKA – kompetence, kvalita, kvalifikace, (sebe)koncepce pro NEFORMÁLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ“. Skládá se ze čtyř na sebe navazujících modulů, na základě kterých proběhnou vzdělávací kurzy pro pracovníky pracující s dětmi a mládeží.
Vydáno: 09. 02. 2015
Svaz průmyslu a dopravy spolu s ministerstvem školství vyhlásily rok 2015 „Rokem průmyslu a technického vzdělávání“. Řadou akcí chtějí zlepšit image průmyslových podniků, řemesel, technických či učňovských oborů a zvýšit zájem dětí a studentů o vědu, fyziku nebo matematiku. Skvělá myšlenka, která by neměla zůstat nepovšimnutá. Fakulta strojní ČVUT v Praze se k ní připojuje a připravila Den otevřených dveří. Dveře se pro zájemce z řad možných budoucích studentů, ale i zájemců z veřejnosti, otevřou 11. února od 9 hodin v pražských Dejvicích.
Vydáno: 09. 02. 2015