Aktuality - strana 2

Veřejný prostor zrcadlí naši společnost, její zvyklosti, chování, přístup ke skupině a jednotlivci. Prostor kolem nás nabývá rozličných podob. Od monumentálních kamenem dlážděných náměstí, která demonstrují sílu a upomínají na společensky významnou událost či osobu, až po křivolaké uličky starých čtvrtí naplněných prádelními šňůrami a směsicí trhovců, cestovatelů a hrajících si dětí.
Vydáno: 15. 12. 2021
Gabriela Blovská je ředitelkou v Mateřské škole Světice, ve které dlouhodobě podporuje práci s nástroji a metodu tvořivé hry. Její bohaté zkušenosti potvrzují, že nástroje mají v mateřské škole své místo, přinášejí dětem rozvoj manuální zručnosti a kreativity. Následující rozhovor přináší pohled do školky, kde jsou nástroje běžnou součástí pedagogické práce.
Vydáno: 15. 12. 2021
Učitelé jsou přetížení. Kvůli covidu se musí vzájemně zastupovat, vedou současně prezenční i distanční výuku, práce jim často zasahuje nad rámec úvazku. Člověk v tísni proto už od minulého podzimu, kdy bylo kvůli distanční výuce třeba navýšit kapacity, zprostředkovává doučování ve spolupráci s pedagogickými fakultami. Nově by měl navíc projekt podpořit i Národní plán obnovy, který dosud financoval doučování v rámci škol.
Vydáno: 15. 12. 2021
Pokud chcete být v pedagogice in, tak se rozhodně nebudete chlubit tím, že učíte podle učebnice. Učíme přece podle ŠVP, ne podle učebnice. S opovržením se díváme na ty, kteří do svých tematických plánů přepsali obsahy učebnic. Co kdybychom ale měli po ruce učebnice, které jsou založeny na konstruktivistické pedagogice, nabízejí diferenciaci v zadání, a ještě cíleně rozvíjejí klíčové kompetence?
Vydáno: 14. 12. 2021
Společnost Procter & Gamble, výrobce značek Ariel, Jar, Lenor nebo Pampers, se opět zapojuje do ochrany životního prostředí a připravila výukové materiály, které učitelům ve školách pomohou s výukou ekologických návyků. Materiály jsou zaměřené na tři stěžejní oblasti ochrany životního prostředí – ochranu vody, nakládání s odpadem a šetření energií. Jsou volně dostupné všem zájemcům na webu P&G.
Vydáno: 13. 12. 2021
Podstatou „převrácení třídy“ je, že se studenti nejprve setkají s novým materiálem mimo vyučování, obvykle prostřednictvím četby nebo online přednášek, a poté využijí čas ve třídě k tomu, aby zvládli těžší práci na osvojení si těchto znalostí, např. prostřednictvím řešení problémů nebo debaty. Z hlediska Bloomovy revidované taxonomie1) to znamená, že studenti provádějí nižší úrovně kognitivní práce (získávání znalostí a porozumění) mimo třídu a zaměřují se na vyšší úrovně (aplikace, analýza, syntéza nebo hodnocení) ve třídě, kde mají podporu svých vrstevníků a učitele. Jednou z inspirací pro tento vzdělávací přístup je Salman Khan, náhodný zakladatel Khan Academy, a jeho příběh pozoruhodné pedagogické inovace.
Vydáno: 13. 12. 2021
Kandidát na ministra Gazdík je pro změnu v jejich působení
Vydáno: 13. 12. 2021
V posledních měsících se objevila v zahraničí (a v omezené míře i v České republice) četná varování, která upozorňují na to, že některé děti začaly napodobovat populární násilnou a hororovou sérii Squid Game (Hra na oliheň), která je k dispozici na Netflixu, a že je nutné, aby rodiče nenechávali své děti tento seriál sledovat. 
Vydáno: 12. 12. 2021
Romano suno je literárně výtvarná soutěž v romštině. Jejím smyslem je umožnit romským dětem i dospělým popsat svět kolem sebe vlastníma očima a ocenit jejich znalost romštiny – jazyka, který se ve veřejném prostoru běžně nevyskytuje. Většinové společnosti pak díla ze soutěže přibližují svět Romů a zvyšují povědomí o možnostech romštiny jako plnohodnotného jazyka. Obecně prospěšná společnost Nová škola, letošní laureát ceny Mileny Hübschmannové, letos pořádá už 24. ročník soutěže. 
Vydáno: 12. 12. 2021
Změna legislativy – od 1. 1. 2022 vzniká školám nová povinnost v souvislosti s nakládáním s odpady
Vydáno: 10. 12. 2021
Hostem Tomáše Pancíře ve Dvaceti minutách Radiožurnálu byl epidemiolog, vedoucí skupiny MeSES a člen Rady vlády pro zdravotní rizika Petr Smejkal.
Vydáno: 09. 12. 2021
Jak se vyvíjí řeč? V kolika letech by mělo dítě jak mluvit? A jaký je rozdíl mezi opožděným vývojem řeči a vývojovou dysfázií? V novém podcastu Zapojme všechny nám logopedka Martina Křivkováodpovídá nejen na tyto otázky, ale dozvíte se i řadu dalších informací o vývojové dysfázii i o tom, že poruchy řeči neznamenají jen problémy s výslovností, ale že postihují i další jazykové roviny.
Vydáno: 08. 12. 2021
Roboty, drony nebo umělá inteligence působí neutrálně, stojí však za nimi lidé, kteří do nich vkládají své zkušenosti, vědomosti i sociální faktory. Technologické týmy, které nejsou rozmanité, proto mohou vyvíjet řešení přehlížející společenské i biologické odlišnosti různých skupin a selhávat tak v naplnění jejich potřeb.
Vydáno: 08. 12. 2021
S koncem listopadu končí také 17. ročník Měsíce filmu na školách, do kterého se v letošním roce zapojilo více než 420 pedagogů a přes 20 000 žáků a studentů. I v tomto roce projekt probíhal převážně online kvůli koronavirové pandemii. Tématem letošního ročníku bylo Mladí proti komunismu a zaměřili jsme se tak konkrétní příběhy mladých lidí, kteří vzdorovali komunistickému režimu. Mezi tyto mladé osobnosti patří například Jan Palach, Jan Zajíc, Augustin Bubník nebo Dagmar Šimková.
Vydáno: 08. 12. 2021
Vydáváme překlad studie Michaela Fullana, která na tuto otázku odpovídá.
Vydáno: 08. 12. 2021
Mezinárodní šetření výsledků žáků, mezi něž patří také šetření PISA, jsou důležitým zdrojem externí evaluace českého vzdělávacího systému. V roce 2018 se Česká republika do šetření PISA zapojila již posedmé a stejně jako v letech 2000 a 2009 byla i v roce 2018 hlavní sledovanou oblastí šetření čtenářská gramotnost patnáctiletých žáků.
Vydáno: 07. 12. 2021
Školské odbory by kvůli covidu-19 uvítaly prodloužení vánočních prázdnin o tři dny, jak to navrhovala pětikoalice vznikající vlády. 
Vydáno: 07. 12. 2021
V letošním školním roce se základní a střední školy zatím plošně neuzavřely. Žáci a studenti ale stále potřebují dohnat chybějící látku z minulého školního roku. Rozdíly v kvalitě vzdělání se totiž v době on-line výuky ještě prohloubily. I letos na podzim proto statisíce žáků a rodičů využívají vzdělávací portály. Podle statistik webu www.skolasnadhledem.cz je přitom potřeba doučování nejsilnější v hlavních předmětech, tedy češtině a matematice.
Vydáno: 07. 12. 2021