Aktuality

V dnešní době je zcela běžné, že většinu učitelského sboru tvoří ženy, dokonce se v této souvislosti mluví o feminizaci učitelského povolání. Ještě v 19. století byla situace jiná.
Vydáno: 30. 11. 2021
Hlavní hygienička ČR dnes v reakci na zhoršující se epidemiologickou situaci vydala aktualizaci metodického pokynu k nařizování karantény a izolace v souvislosti s onemocněním covid-19. V případě nakažené osoby v rámci jedné domácnosti budou na PCR test muset také ostatní členové domácnosti, a to i pokud jsou očkovaní a nemají příznaky onemocnění.
Vydáno: 30. 11. 2021
Nevíte, jak se zachovat a co poradit jeho rodičům? Odpovědi přinese online webinář s odborníkem z brněnského Centra prevence.
Vydáno: 29. 11. 2021
Bez spokojených učitelů nemohou být spokojení žáci. Pro dobrou atmosféru ve škole je proto zásadní, aby vedení pedagogický sbor podporovalo a naslouchalo jeho potřebám. Vedení by mělo o svůj pedagogický sbor pečovat systematicky, podporovat ho v rozvoji, sdílet s ním fungující postupy a dělat vše pro to, aby se u zaměstnanců předešlo vyhoření. Pojďme se podívat, jak to funguje v ZŠ Lyčkovo náměstí v Praze a ZŠ Máchovo náměstí v Děčíně.
Vydáno: 29. 11. 2021
On-line rozhraní pro školní metodiky prevence k plánování i evaluaci prevence
Vydáno: 26. 11. 2021
Již tento pátek 26. listopadu proběhne celodenní mezinárodníonline konference s názvem Hlas jako nástroj spojování komunity, hlas jako nástroj sociální změny. Konferenci připravil spolek Hlasohled pod vedením své neúnavné zakladatelky, zpěvačky, lektorky a aktivistky Ridiny Ahmedové. Účastníci od nás i ze zahraničí budou hledat odpověď na otázku, zda může hudba opravdu spojovat lidi a měnit svět. „Není o tom pochybností. Představíme několik českých i zahraničních projektů, které využívají zpěv a práci s hlasem k tomu, aby zmenšovaly společenské propasti a prohlubovaly porozumění mezi lidmi. Ale i k tomu, aby lidé, kteří se mohou cítit z různých důvodů neviditelní a neslyšeni, zažili prostředí, kde jsou součástí komunity a kde doslova mají svůj hlas,” vysvětluje Ridina Ahmedová. Do diskuse byli přizváni například zástupce britské neziskovky Streetwise Opera, vězeňská kaplanka Vendula Glancová, Lisa Urbanová s Danou Moore, zástupci sborů The Pihcintu Multicultural Chorus z USA a Voces Gaudii z Polska, sboru Elpida či hudební publicista Pavel Klusák.
Vydáno: 26. 11. 2021
Proč mladí lidé opouštějí školu nebo obor, který si zvolili, ještě dřív, než studium dokončí? Důvodů a příčin existuje celá řada a individuálně se velmi liší. Nicméně těch, kteří předčasné „vypadávají ze vzdělávání“ je v ČR kolem sedmi procent. Jak můžeme těmto předčasným odchodům zabránit?
Vydáno: 26. 11. 2021
...bez omezení provozu podniků, hromadných a volnočasových akcí a aktivit, ke kterým se vážou zvýšené sociální kontakty
Vydáno: 26. 11. 2021
Prostředí školy bývá pro mnoho žáků náročné, nejen když se jakkoli liší. Děti i dospívající se učí fungovat nejen v sociálních vztazích, které jsou leckdy pro mnoho z nich opravdu problematické. Často však své problémy neřeší pomocí odborníků ani učitelů. Spíše se svěří se svými starostmi vrstevníkům. Na základě této zkušenosti založili Filip Špinka a Štěpán Hartl, absolventi střední školy, organizaci Alpateam a pomocí veřejných diskusí, filmu, Instagramu, písniček a rozhovorů se známými osobnostmi se snaží je podpořit.
Vydáno: 26. 11. 2021
Akční plánování a projekty více škol - to je název webináře, který 30. listopadu od 15 hodin pořádá projekt P-KAP v rámci tematické oblasti Podpora kompetencí k podnikavosti, iniciativě a kreativitě.
Vydáno: 26. 11. 2021
Jakou variantu a kdy zvolit? 
Vydáno: 24. 11. 2021
Nejpozději do konce roku 2024 budou muset školy přejít z listinné podoby spisové služby na elektronickou. Pro některé školy to bude novinka, jiné už k elektronizaci spisové služby přistoupily s předstihem. Příkladem může být 4. základní škola Nerudova Říčany, kde tak učinili už v průběhu roku 2011, a to na doporučení zřizovatele školy, tedy města Říčany.
Vydáno: 24. 11. 2021
Stejně jako před rokem upozorňují učitelé sdružení v Učitelské platformě, že potřebují od Ministerstva školství s dostatečným předstihem znát všechny plánované scénáře průběhu a podoby letošních přijímacích zkoušek na střední školy a víceletá gymnázia. Stávající nejistota negativně ovlivňuje jejich práci, navíc potřebují o podmínkách zkoušek včas informovat žáky i jejich rodiče. 
Vydáno: 23. 11. 2021
Téměř 43 % obyvatel Česka se v čase pandemie potýkalo s nějakými příznaky středně těžké až těžké deprese či úzkosti. 
Vydáno: 23. 11. 2021
Akreditovaná odborná konference konaná 2. 12. 2021
Vydáno: 23. 11. 2021
Zaregistrujte se nyní a zkušební dobu budete mít až do konce roku 2021
Vydáno: 22. 11. 2021
Mímořádná opatření Ministerstva zdravotnictví, informace pro školy a školská zařízení
Vydáno: 21. 11. 2021
Frekvence jedenkrát za týden, nejdéle od 29. 11. 2021
Vydáno: 21. 11. 2021
Preventivní testování dětí a žáků ve školách bude plošně pokračovat i po 29. listopadu 2021, každé pondělí.
Vydáno: 21. 11. 2021