Zapojte se do environmentální kampaně Umění odpadu i z Vašeho domova

Kategorie: Společenské vědy Autor: JSNS

Ovládáte umění odpadu, či potřebujete inspiraci? Oslavte s žáky či svými dětmi již 50. výročí Dne Země zapojením do online kampaně Umění odpadu, kterou pořádá organizace Člověk v tísni, zaměřené na předcházení vzniku odpadu. Zavření škol bylo pro organizaci impulsem kampaň vhodně připravit, aby vyhovovala distančnímu vzdělávání, tedy z domova – individuálně nebo s rodinou.

V týdnu od 20. do 24. dubna 2020 můžete žákům a studentům promítnout dokumentární filmy a pustit se do tematických projektových výzev. Objevte s nimi aktuální témata jako bezodpadový způsob života, minimalismus či principy udržitelnosti ve školním prostředí.

Jak se můžete zapojit do kampaně? řízení školy

Velmi jednoduše. Není vyžadována žádná registrace, online výuka je stále volně přístupná na webu vzdělávacího programu Člověka v tísni Jednoho světa na školách JSNS.CZ, a proto se mohou zapojit i rodiny, nejen školy. Podmínkou je pouze zahrnutí promítnutí environmentálního filmu, zapojení do našich projektových aktivit či můžete vymyslet vlastní projekt nebo i promítnout jiný environmentální film ze sekce životního prostředí.

Do kampaně pro Vás organizace Člověk v tísni vybrala tři filmy. Co vše skutečně ke svému životu potřebujeme, abychom mohli bez obav chodit do práce nebo ven s přáteli? A bez čeho se skutečně můžeme obejít? Na tyto otázky se snaží odpovědět hlavní protagonista a režisér Petri Luukkainen v jedné osobě ve svém autobiografickém filmovém deníku, který nese název Mý věci. O nakládání odpadu v České republice se můžete dozvědět z filmu Kryštofa Zvolánka Mezi odpady. A na závěr se ve filmu režiséra Marka Janičíka Udržitelný Palacký rozhodli studenti Palackého univerzity v Olomouci vzít věci do svých rukou. Parta nadšenců z různých fakult založila iniciativu Udržitelný Palacký a na vlastní pěst rozjela projekty na třídění odpadu, komunitní zahradu, obchod s přebytečným zbožím nebo projekt na bezplatné dolévání kohoutkové vody v kavárnách a restauracích.
Kampaň a týdenní projektové výzvy jsou postavené tak, aby bylo možné se zapojit i v rámci distančního vzdělávání, tedy z domova.

Rádi byste se zapojili, ale teď zrovna není čas?

Kampaň sice bude probíhat v týdnu od 20. do 24. dubna, kdy se můžou zapojit vyučující se svou třídou nebo rodiče s dětmi ke Dni Země dne 22. dubna, ale tímto týdnem Umění odpadu nekončí. Na webu www.jsns.cz budou filmy i projektové aktivity i nadále k dispozici. Můžete si proto vše naplánovat tak, aby to zapadalo do Vaší výuky nebo rodinného plánu.

Zdroj: www.jsns.cz