Ukliďme svět

Kategorie: Environmentální výchova Autor: Český svaz ochránců přírody

Zapojte svou školu do podzimního termínu dobrovolnického uklízení v rámci kampaně Ukliďme svět, ukliďme Česko, který je zároveň termínem celosvětového úklidu World Clean Up Day.

Miliony dobrovolníků po celém světě budou 21. září 2019 uklízet lesy, parky, pláže a další místa, aby zvelebili své okolí a pomohli přírodě od nežádoucího odpadu. Jen na jaře se akce zúčastnilo 450 škol z celé ČR a jejich počet se každým rokem zvyšuje.

Zaregistrujte i vy svůj úklid na webu www.uklidmecesko.cz.

Pomůcky Vám zajistíme zdarma a naši koordinátoři Vám budou k dispozici v případě nejasností.

Ukliďme svět, ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky (a dokonce na pár místech mimo ni). Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek.

Jak to funguje

Srdcem akce jsou dobrovolní organizátoři místních úklidů. To jsou lidé, kteří se chopí zodpovědnosti a zorganizují úklid v místě, které si sami určí. Od začátku až do konce se pak starají o hladký průběh akce. My jim k tomu poskytujeme naše know-how, v době hlavních úklidových vln (předem ohlášených velkých úklidů na jaře a na podzim) také pevné pytle na sesbíraný odpad a kdykoliv během roku veškerou další potřebnou podporu.

Organizátoři mají "pod palcem" skupinku dobrovolníků. Ti vyplní registrační formulář a na interaktivní mapě úklidů si vyberou jim nejvíce sympatickou skupinu, ke které se připojí. V termínu akce se pak sejdou na "místě činu" a uklidí. Společně.

Kdo uklízí

Uklízíme všichni. Společně. V jeden den. Do úklidových akcí se zapojují lidé ze všech koutů České republiky. Uklízejí školáci, politici, úředníci, skauti, děti z dětských domovů, vysokoškoláci, důchodci, programátoři, lékaři, prodavači, ekologové, turisti, pejskaři, pankáči … Prostě všichni, na koho si vzpomenete. Uklízíme společně!

Pro naši orientaci a kvalitnější přípravu akce rozlišujeme základní typy úklidů. Jsou to:

Školní úklid

Školní úklid je organizován aktivním pedagogem či ředitelem školy. Odehrává se většinou ve všední den v polovině dubna místo výuky v rámci ekologické výchovy. Školní úklidy pro nás představují speciální kategorii, které se snažíme dopřát absolutní pohodlí a maximální podporu při přípravě akce. Věříme totiž, že čím dříve si člověk na vlastní kůži vyzkouší uklidit černou skládku, tím lépe. Kdo uklízel, neznečistí, a u dětí to platí dvojnásob.

Manuál pro pedagogy ke stažení zde.

Zdroj: Pozvánka na akci Ukliďme Česko, Český svaz ochránců přírody , www.uklidmecesko.cz