Skype in the classroom

Kategorie: Informační technologie Autor: Jana Knesplová

Skype může fungovat nejen jako oblíbený komunikační nástroj, ale i jako výborná vzdělávací pomůcka a nástroj pro navazování spolupráce mezi školami. Možností, jak jej ve výuce využít, je mnoho, ale všechny mají společný jmenovatel: učí děti zábavnou formou využívat technologie k učení a rozvoji svých dovedností.

Myšlenka, že Skype může fungovat jako pomůcka pro výuku, má původ v roce 2011 ve Spojených státech amerických. Tehdy vznikl projekt Skype in the classroom, který byl postaven na webové platformě http://education.skype.com. Jejím cílem bylo poskytnout všem pedagogům prostor pro navázání vzájemné spolupráce. Dnes je zde zaregistrováno více než 93 tisíc učitelů z více než 200 zemí světa. Mezi půl milionem žáků, kteří jsou do projektu v současnosti zapojeni, patří také ti z České republiky, kde si projekt začíná postupně budovat své renomé.

Skype in the classroom nabízí širokou škálu možností, jak zapojit Skype do výuky – žáci se tak mohou spojit se zajímavými řečníky z celého světa nebo se přímo účastnit zajímavých vědeckých projektů. Mohou si také naživo prohlédnout neobvyklá místa, jako je podmořská laboratoř či vzácné chráněné národní parky. V neposlední řadě je tu také edukativní hra Mystery Skype, v rámci níž se propojí dvě třídy z různých koutů světa, které pak zjišťují svou vzájemnou polohu.

Jak se zapojit do projektu Skype in the classroom

Proces zapojení se do projektu můžeme rozdělit na tři základní fáze – registrace, zajištění technického zázemí a výběr z možných aktivit pro výuku.

Registrace na portále Skype in the classroom a vytvoření osobního účtu

Abyste se mohli připojit do komunity učitelů Skype in the classroom, musíte se zaregistrovat na portálu http://education.skype.com. Registrace je velmi jednoduchá a zdarma. Nejprve se přihlaste pomocí svého Skype jména a hesla, anebo vašeho účtu Microsoft. (V případě, že Skype ještě nepoužíváte, musíte si nejprve stáhnout tuto aplikaci a vytvořit si Skype účet na adrese www.skype.com/download).

Pro úspěšné dokončení registrace je nutno vyplnit svůj osobní profil – jméno, lokaci, e-mailovou adresu, specializaci výuky a třeba i fotografii. Zejména z důvodů efektivnějšího vyhledávání partnerů doporučujeme vyplnit předmět či oblast, kterou byste rádi v projektu komunikovali. Může to být cizí jazyk, ale také určité období dějin, známá osobnost nebo cokoliv jiného, co byste svým žákům rádi zprostředkovali. Obecně platí, že čím více relevantních informací poskytnete, tím efektivnější bude vyhledávání partnerů pro společné lekce.

Více informací ZDE.