Přeměna odpadů na zdroje

Kategorie: Environmentální výchova Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Soutěž je určená všem výrobním podnikům, stavebním firmám, provozovatelům služeb, obcím a orgánům veřejné správy, žákům a studentům všech typů škol, mimoškolním zařízením, ale nově i neziskovým organizacím, svazů, asociacím, sdružením, spolkům apod.

Dejme novou šanci druhotným surovinám

Přihlaste se do 4. ročníku soutěže. Vaše smart projekty budou pro ostatní příkladem dobré praxe. Přihlásit se můžete zde.

Řízení školySoutěž pořádá Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s agenturou CzechInvest. Má za cíl motivovat podnikatele, živnostníky, města a obce, žáky a studenty všech stupňů škol i organizace volnočasových aktivit, aby kreativně využili materiály a výrobky, které ukončily svoji životnost. Aby tyto již odložené věci/odpady nápaditě
přeměnili na druhotné suroviny nebo na nové výrobky/předměty určené k novému použití. To vše v duchu udržitelného využívání zdrojů a na podporu oběhového hospodářství. S možností prezentace dobré praxe a inspirace pro ostatní. Vítězné projekty budou slavnostně vyhlášeny v červnu v historických prostorách Senátu.

Věříme, že i v letošním ročníku se můžeme těšit na celou řadu kreativních nápadů a projektů, které zodpovědně a udržitelně využívají zdroje. Naším hlavním cílem je tak šíření osvěty v oblasti udržitelného využívání zdrojů a prezentace úspěšných českých firem, které v oběhovém hospodářství našly svou podnikatelskou příležitost a mohou tak ostatním poskytnout příklady dobré praxe.

V jednotlivých kategoriích spolu budou soutěžit projekty podporující odpovědný přístup k využívání surovin. Může se jednat o kreativní zpracování výrobků s ukončenou životností z papíru, plastů, kovů, skla, dřeva, textilu ad., o inovativní způsoby využití druhotných surovin ve výrobní nebo stavební činnosti a řadu dalších aktivit podporujících oběhové hospodářství.

Soutěž je členěna do 7 kategorií

1. I.               Podnikatelské výrobní subjekty

Pro firmy vyrábějící produkty s obsahem druhotných surovin, nebo technologie pro jejich získávání nebo vyvinuly know how s tímto zaměřením.

1. II.              Podnikatelské subjekty ve stavebnictví

Pro společnosti, které využívají druhotné suroviny v rámci stavební činnosti.

1. III.             Obce, města, kraje, instituce veřejné správy

Pro obce, města, kraje a další, kteří při své činnosti, ve svých projektech a při zadávání veřejných zakázek aúpd. preferují  druhotné suroviny nebo výrobky je obsahující.

1. IV.             Studenti VŠ

Pro studenty VŠ, kteří dokázali navrhnout technologie pro získání druhotných surovin z materiálů a výrobků s ukončenou životností, nebo navrhli nové výrobky s obsahem druhotných surovin, nebo mají jiné chytré nápady jak nahradit primární zdroje.

1. V.               Studenti VOŠ, SŠ, SOU

Pro studenty SŠ, jimž se povedlo kreativně zpracovat výrobky a materiály, které by jinak skončily jako odpady, a v nové podobě je vrátit do užívání.

1. VI.             Žáci ZŠ a organizace volnočasových aktivit

Pro žáky ZŠ, ZUŠ, DDM nebo dalších organizací volnočasových aktivit, kteří mají zajímavé nápady, jak využít různé předměty a výrobky po ukončení životnosti, aby neskončily jako odpad v kontejnerech a nakonec na skládce nebo spalovně.

Novinkou je změna kategorie č. VII.:

1. VII.            Cirkulární počin

Pro podnikatelské subjekty, veřejnou správu, neziskové organizace a další subjekty, které v rámci své činnosti různými způsoby přispívají k podpoře cirkulární ekonomiky (např. realizují vzdělávací a osvětové akce, soutěže, organizují výměny věcí, sdílejí dopravu a další podobné aktivity).

Přehled kategorií soutěže včetně kritérií pro hodnocení naleznete zde.

Přihlášky do všech kategorií se přijímají do 15. dubna 2020. Ze všech účastníků, jejichž přihlášky a přílohy budou splňovat stanovená kritéria, vyberou odborné poroty 5 nejlepších, ti budou pozváni do Senátu na slavnostní oceňování vítězů v průběhu měsíce června tohoto roku.

Těšíme se na Vaše projekty a chytré nápady!

Zdroj: https://druhotnasurovina.mpo.cz/