Projekty

Pěstuj naději! Vyhlašujeme 10. ročník komiksové soutěže Bohouš a Dáša mění svět!

Kategorie: Společenské vědy Autor: Člověk v tísni, o. p. s.

Vzhledem k aktuální koronavirové krizi a zavřeným školám jsme se rozhodli vyhlásit letošní jubilejní ročník komiksové soutěže Bohouš a Dáša mění svět o něco dříve. Téma v pořadí již 10. ročníku se orientuje na současnou situaci, kdy se ocitáme pod tlakem krize – ať už z důvodu virové pandemie nebo klimatické změny. Žáci základních a středních škol mají možnost zpracovat v krátkém komiksovém příběhu svou pozitivní vizi a naději, jak dnešní situaci především s ohledem na klimatickou krizi řešit. Učitelům i žákům, nabízíme podporu formou webináře a metodických materiálů a letos nově nabídneme výuková videa s tvůrci komiksů.

Komiksy mohou být smyšlené nebo inspirované vlastní zkušeností. Mohou v nich vystupovat postavy Bohouše a Dáši, ale vítáme především vlastní invenci žáků a jejich komiksové hrdiny (lidské, zvířecí i nadpřirozené). Důležitá je originalita, relevantnost tématu a snaha autora o aktivní řešení problému prostřednictvím svého dílka.

Soutěžit mohou jednotlivci i vícečlenné týmy ve třech věkových kategoriích:

• 1. stupeň ZŠ

• 2. stupeň ZŠ

• střední školy

Webinář Komiks ve výuce a komiksová soutěž Bohouš a Dáša mění svět proběhne v úterý 28. dubna od 16.00 do 17.30. Lektorka Petra Skalická společně s komiksovou scénáristkou Klárou Smolíkovou představí, jak postupovat při tvorbě komiksu a jak se zapojit do letošního ročníku pravidelné komiksové soutěže Bohouš a Dáša mění svět. Více informací najdete ZDE.

Uzávěrka pro zasílání komiksů a přihlášek je 12. října 2020. O vítězi rozhoduje odborná porota, ale také veřejnost v online hlasování. Slavnostní vyhlášení výsledků a vernisáž soutěžních děl proběhne v listopadu v Praze v rámci komiksového festivalu FRAME.

Zuzana Krulichová, koordinátorka komiksové soutěže, řekla: „Letošní ročník soutěže vyhlašujeme s lehkým předstihem a v podobě přizpůsobené pro zadávání soutěže na dálku. Zadání soutěže jsme doplnili o výukové lekce a materiály k tématu a zároveň jsme společně s tvůrci komiksů vytvořili videa přímo pro žáky, ze kterých se v průběhu května mohou dozvědět principy tvorby komiksů a něco z komiksové historie.“

Řízení školy

Pozn.:

Vzdělávací program Varianty již od roku 2011 každoročně pořádá komiksovou soutěž Bohouš a Dáša mění svět, která podporuje žáky základních a středních škol v aktivním zájmu o dění kolem nich na lokální i globální úrovni. Soutěž se zaměřuje na globálně-rozvojová témata, která žáci zpracovávají do krátkých komiksových příběhů. Komiks, jakožto atraktivní umělecké médium, má velký potenciál posilovat zájem a motivaci žáků o obsah výuky. Díky vizualizaci, zkratce a vtipu dokáže zprostředkovat i náročná a komplexní témata.

Vzdělávací program Varianty: Varianty jsou od roku 2001 jedním ze vzdělávacích programů společnosti Člověk v tísni. Naší vizí je škola otevřená všem dětem, která vede žáky a studenty k porozumění souvislostem, globální odpovědnosti a respektu k druhým. Hodnoty, ze kterých při naší práci vycházíme, jsou úcta, odpovědnost, svoboda, partnerství a důvěra v potenciál každého člověka. Jsme přesvědčeni, že na každém záleží.

Zdroj: Tisková zpráva ČVT_270_420