Nový web o mediální výchově přímo od učitele - Svět médií

Kategorie: Společenské vědy Autor: Michal Kaderka

Web Svět médií je rozcestník pro všechny, kteří zajímají o mediální výchovu.

Řízení školy onlineMichal Kaderka učí na pražském Gymnáziu Na Zatlance mediální výchovu už od roku 2010. Práci s médii se věnuje již od roku 2005, a to i jako PR konzultant ve významné komunikační agentuře či spolupracovník mnoha redakcí (včetně Wolters Kluwer). A před několika dny spustil web, který je zaměřen přímo na mediální výchovu.

Web Svět médií je rozcestník pro všechny, kteří zajímají o mediální výchovu. Učitelé zde najdou např.:

• popis, co je mediální výchova,
  • odkazy na dokumenty z NUV týkající se MV, online materiály do výuky, publikace k mediální výchově, doporučené učebnice či analýzy a data k mediální výchově,
  • kalendář s kurzy pro učitele a další vzdělávací příležitosti, které usnadní fungování a vývoj médií.

Michal Kaderka se dělí i o své zkušenosti a popisuje, jak učí mediální výchovu on. Je zakladatelem Aliance pro otevřené vzdělávání, která se mimo jiné zabývá i rozvojem sdílené kultury mezi učiteli. To znamená, že si učitelé mezi sebou předávají své přípravy do výuky, plány a vše, co může být dalším učitelům užitečné. Proto na webu zveřejňuje i svou otevřenou učebnici, která je pod veřejnou licencí Creative Commons a každý si ji může stáhnout, upravovat a klidně sdílet dál.

Web Světmédií.info je online učebnicí o mediální výchově, která odpoví, jak je ve školních či státních strategických dokumentech MV popsána, jak se učí, kde získat podklady do výuky, z jakých publikací si rozšířit obzory o fungování a vývoji médií, jak se propojit se stejně naladěnými učiteli či na jakých kurzech se vzdělávat. Zároveň je web i zdrojem pro ty, co se snaží učit dle principů otevřeného vzdělávání. Michal Kaderka je taktéž zakladatelem a správcem facebookové skupiny Sdílíme zkušenosti z mediální výchovy, která je určena všem, kteří se MV věnují nebo se chystají MV do svých aktivit zapojit. Informujte proto vaše kolegyně a kolegy o webu Svět médií či nápomocné facebookové skupině.

------

O autorovi webu Svět médií: Michal Kaderka je absolventem PedF UK, aprobace dějepis – ZSV. Od roku 1998 do roku 2008 pracoval pro Lauderovy školy při ŽOP v Praze. Od roku 2010 učí mediální výchovu na pražském Gymnáziu Na Zatlance a je spoluzakladatelem Aliance pro otevřené vzdělávání. Učí taktéž ZSV na Karlínské obchodní akademii a VOŠE a s dalšími učiteli založil Učitelskou platformu na podporu zvýšení kvality ve vzdělávání. V letech 2008 až 2014 pracoval jako konzultant, analytik a public affairs pro přední českou komunikační skupinu Bison & Rose. Od roku 2015 úzce spolupracuje s vydavatelstvím Wolters Kluwer.