Řízení školy online
Aplikace pro řízení školy

30denní zkušební přístup ZDARMA

Registrace

Projekty

8. ročník komiksové soutěže Bohouš a Dáša mění svět

Kategorie: Společenské vědy Autor: Varianty

Už poosmé vyhlašuje vzdělávací program Varianty společnosti Člověk v tísni komiksovou soutěž Bohouš a Dáša mění svět pro žáky a studenty základních a středních škol. Bohouš a Dáša jsou komiksoví hrdinové, kteří už dvanáct let provázejí učitele a žáky aktuálními tématy, jako je migrace, lidská práva nebo klimatické změny. Tématem letošního ročníku je: Co pro mne znamená demokracie?

Řízení školy onlineCílem soutěže je podpořit prostřednictvím komiksu zájem žáků o aktuální témata a společenské problémy a motivovat je k zapojení se do jejich řešení. „Letošní téma jsme vybrali i vzhledem ke stoletému výročí založení samostatné Československé republiky. Chceme tak podpořit žáky v tom, aby se zamysleli, kdo tvoří demokracii, kdo všechno se na ní podílí a jak se oni sami mohou do rozvoje demokracie zapojit. V komiksech mohou zpracovat i to, v čem spatřují současné výzvy demokracie,“ říká Kateřina Sequensová, koordinátorka soutěže z programu Varianty.

Soutěžit mohou jednotlivci i vícečlenné týmy ve třech kategoriích – 1. stupeň základních škol, 2. stupeň základních škol a střední školy. Vítěze bude vybírat odborná porota, ve které zasedne například ilustrátor a autor komiksových postav Bohouše a Dáši Karel Jerie, hlasovat bude moci i veřejnost. Uzávěrka komiksové soutěže je 24. října 2018. Vyhlášení vítězů soutěže a vernisáž výstavy nejlepších komiksů proběhne v polovině listopadu v Praze. Součástí vernisáže bude i komiksový workshop pro studenty. Během přechozích sedmi ročníků se do komiksové soutěže zapojilo přes 1700 žáků a studentů, kteří vytvořili přes 1200 komiksových děl.

Program Varianty také na konci roku vydá k výročí sto let od založení samostatné Československé republiky už desátou příručku z řady Bohouš a Dáša mění svět. Tematické příručky nabízejí především učitelům středních škol inspiraci, jak ve výuce otevírat aktuální témata dnešního světa. Nová příručka se bude věnovat problémům a výzvám demokracie v dnešním propojeném světě.

Další informace o komiksové soutěži, jejích pravidlech a možnostech přihlášení najdete zde: www.varianty.cz/soutez

Přihlášku do soutěže vyplňte prosím zde.

Uzávěrka přihlášek a zasílání komiksů: 24. 10. 2018.

 

Desatero dobrého komiksu

 1. Promyslete si děj, uvědomte si pointu příběhu.Řízení školy online
 2. Vytvořte si bodový scénář, ujasněte si pointu příběhu.
 3. Dívejte se na jednotlivé body scénáře jako kameraman před kamerou – zaměřte se na detail, polodetail a celý záběr.
 4. Rozmyslete si tvar a velikost jednotlivých rámečků/oken – uvědomte si, že některá okna mohou být úzká, jiná širší podle typu „záběru“.
 5. Zvolte jednoduchý typ písma pro nepřímou řeč, tj. mimo „bubliny“, kompozičně v horní nebo dolní části rámečku.
 6. Přímou řeč zakomponujte do bublin, u bubliny „myšlení“ využijte obláčky.
 7. Pro přímou řeč využijte podle situace různé variace daného písma – písmo vyjadřuje emoce postavy a atmosféru prostředí v dané situaci; u řvoucí postavy má bublina řadu ostrých hran, zubaté okraje bublin představují také reprodukovaný hlas.
 8. Požívejte velká písmena, vhodně využívejte citoslovce, diakritická znaménka a další dorozumívací znaky.
 9. Pracujte s kontrasty v barvě, ale i v černobílém provedení, pracujte s kontrasty!
 10. Komiks není omalovánka, snažte se, aby výsledek měl šmrnc.

 

Více o Bohoušovi, Dáše a komiksové soutěži

Možná vás napadlo: Proč Bohouš? Proč Dáša? Proč komiks? Bohouš a Dáša jsou komiksoví hrdinové, kteří již od roku 2006 provázejí české studenty nesnadnými tématy globálního rozvojového vzdělávání (jako je chudoba a rozvoj, ekonomická globalizace, lidská práva, klimatické změny, humanitární pomoc, rozvojová spolupráce, potravinová bezpečnost atd.). Jsou to studenti střední školy, které zajímá, jaký je dnešní svět a co se v něm děje, jak se žije lidem v obtížných podmínkách, co mohou přinést klimatické změny, jestli mají všichni rovné příležitosti a stejná práva… Postupně přicházejí na to, jak oni sami mohou v místě, kde žijí, přispívat ke zlepšování situace a k řešení některých místních i světových problémů. Jejich spolužák Guma takové nadšení nesdílí a věci, které se dějí v jeho okolí, ho příliš nezajímají.

U zrodu komiksových hrdinů stál výtvarník Karel Jerie, člen umělecké skupiny Natvrdlí, který převzal nad celou soutěží záštitu, dále scénárista, grafik a zakladatel Komiksfestu Tomáš Hibi Matějíček (*1978 †2009) a Ondřej Nádvorník ze společnosti Člověk v tísni.

Využití komiksových příběhů v našich publikacích se mnohým učitelům osvědčilo při výuce. Ať už jimi motivují studenty k tomu, aby se o tématu něco dozvěděli, nebo nechávají studenty, aby témata pomocí tohoto oblíbeného formátu sami zpracovali. Krátký příběh pro inspiraci je k dispozici v příloze, viz Ukázkové komiksy.

Také soutěž Bohouš a Dáša mění svět sleduje jasný záměr: přesvědčit studenty, aby se zamysleli nad palčivými společenskými tématy a za pomocí komiksu navrhli, jak je řešit.

V 1. ročníku soutěže (2011) prokázali žáci a studenti neskutečnou invenci, a porota tak mohla vybírat z více než dvou set došlých komiksů a komiksových scénářů. Nakonec vybrala osm vítězných prací ve dvou věkových kategoriích (do 14 let a od 15 let výše), přičemž ty nejlepší byly oceněny zajímavými cenami. O výherci nehlasovala ovšem jen odborná porota, ale také návštěvníci KomiksFEST!u 2011. Jimi vybraný komiks získal Cenu diváka KomiksFEST!u.

S výběrem komiksů, které postoupily do finále v roce 2011, se můžete seznámit prostřednictvím sborníku, který naleznete na webu Variant ZDE.

Nejlepší práce z loňského ročníku soutěže si můžete prohlédnout na webu www.respektneboli.cz, konkrétně ZDE. Možná i vás inspirují k využití nejen ve výuce… Jak se pustit se žáky do tvorby komiksů se můžete inspirovat v nové příručce „Jak vyzrát na komiks?!“, která vyšla na konci roku 2017. Ke stažení zdarma TADY. Najdete v ní informace o historii komiksu a principech jeho tvorby. Skrze 7 pracovních listů a 4 metodické lekce můžete se žáky procvičovat tvorbu bublin, orientaci v komiksových panelech apod., ale také využití komiksu k otevírání a práci s komplikovanými tématy dnešního světa.

V rámci letošního ročníku čekají vaše studenty nejen zajímavé ceny předané vítězům na vernisáži výstavy, která proběhne v listopadu 2018, ale i tradiční komiksový workshop vedený zajímavým hostem. Tak neváhejte a zapojte se!

Pravidla a podmínky soutěže

Komiksy mohou být smyšlené nebo inspirované vlastní zkušeností! Mohou v nich vystupovat postavy Bohouše a Dáši, ale vítáme především vlastní invenci žáků a jejich komiksové hrdiny (lidské, zvířecí i nadpřirozené). Důležitá je originalita, relevantnost tématu a snaha autora o aktivní řešení problému prostřednictvím svého dílka.

Kdo může soutěžit?

Soutěžit mohou jednotlivci i vícečlenné týmy ve třech věkových kategoriích:

 • 1. stupeň ZŠ
 • 2. stupeň ZŠ
 • střední školy

Co musí komiks splňovat? 

 • Komiks musí obsahovat MAXIMÁLNĚ 10 navazujících obrázků (komiksových oken).
 • Formát NESMÍ přesáhnout velikost A2 JEDNOSTRANNĚ!

Jak se přihlásit?

Vyplňte přihlášku online (odkaz na ní se objeví během června ZDE) a zašlete hotový komiks poštou na adresu: Bohouš a Dáša – Varianty, Člověk v tísni, Šafaříkova 24, 120 00, Praha 2.

DO OBÁLKY KE KOMIKSU NEZAPOMEŇTE PŘIDAT NÁSLEDUJÍCÍ IDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE (přilepte či napište je na rub komiksu):

 1. název komiksu
 2. jméno autora/rů
 3. kategorie, ve které komiks soutěží (1. stupeň, 2. stupeň, střední školy)
 4. název školy, ze které autor/ři přichází

Kdo rozhoduje o vítězi?

O vítězi rozhoduje odborná porota, ale také diváci. O Ceně diváků můžete spolurozhodovat na webu komiksové soutěže.

Slavnostní vyhlášení výsledků a vernisáž soutěžních děl proběhne v listopadu 2018 v Praze.

Uzávěrka pro zasílání komiksů a přihlášek je 24. října 2018.

Sledujte nás na www.varianty.cz/soutez i www.facebook.com/komiksovasoutez V případě dalších dotazů pište soutez.varianty@clovekvtisni.cz nebo volejte (+420) 222 350 830.

Zdroj: https://www.varianty.cz/novinky/841-vyhlasujeme-8-rocnik-komiksove-souteze-bohous-a-dasa-meni-svet


Diskuse - Počet příspěvků: 0