Poradna - strana 77

Měla bych další dotaz na správný postup škol (MŠ, ZŠ – zřizovatelem je obec) při zajišťování různých kurzů (plavání, lyžování, školy v přírodě apod.), kdy školy (v pozici objednatele) uzavírají smlouvy s poskytovateli ubytování (v některých případech včetně stravování) ve smlouvě si dále ujednají, že zákonní zástupci provedou platbu přímo poskytovateli služeb, a tudíž také přebírají na sebe odpovědnost v případě odhlášení dítěte z kurzu, pobytu (storno poplatky). Je tento postup v pořádku? Neměla by škola finanční prostředky vybrat za zákonné zástupce a následně předat poskytovateli a převzít odpovědnost také?
Vydáno: 07. 10. 2022
Jsme příspěvková organizace zřizovaná ÚSC, máme paní školnici (školnice vč. uklízeni) na pracovní poměr s úvazkem 40 hod. týdně. Dostali jsme další prostory a ptáme se, je-li možné zvýšit školnici úvazek na 1,2 (48 hod. týdně). Paní školnice by s tím souhlasila.
Vydáno: 06. 10. 2022
Jsme střední škola příspěvková organizace zřízená krajem. Ve svém zařízení máme také byt, který pronajímáme i cizím osobám (ne vlastním zaměstnancům). Nehrozí nám žádné nebezpečí, (např. že se nájemníka nebudeme moci zbavit), když si nájemník uvede adresu naší školy jako trvalé bydliště? Jedná se nám o to, že nájemník platí poplatky za odpad v místě svého trvalého bydliště, které je v současné době jiné (ne u nás). Ale u nás skutečně odpad vytváří a my mu náklady na ně potřebujeme účtovat. Tak by docházelo k tomu, že vlastně bude platit poplatky dvakrát. A to jednou dle svého trvalého bydliště a jednou u nás. Jak tuto situaci vyřešit? 
Vydáno: 06. 10. 2022