NEWSLETTER Rizeni skoly   23/21    
  Datum vydání: 20. 10. 2021 Pokud se vám email nezobrazuje správně, klikněte zde.  
  Řízení školy online   Nová opatření    
 
   

Covid-19: nová opatření

25. října

 • Nově budou muset lidé nosit  ve všech vnitřních prostorách respirátory. (Výjimku tvoří lidé, kteří sedí v kanceláři sami.)
 • Všichni, kdo přijdou do kontaktu s někým nakaženým covid-19, nastoupí do karantény na 7 dní (po absolvování testu s negativním výsledkem.)

1. listopadu

 • Zdravotní pojišťovny budou hradit preventivní testy na covid-19 dětem do 18 let, těm, kteří mají příznaky tohoto onemocnění (budou mít tzv. žádanku), těm, kteří se nemohou ze zdravotních důvodů nechat očkovat.
 • PCR testy budou mít platnost pouze 3 dny, antigenní test 1 den.
 • K návštěvě kroužků, restaurací divadel apod. nebudou děti do 12 let potřebovat doklad bezinfekčnosti.
 • Potvrzení o bezinfekčnosti budou nově kontrolovat i provozovatelé restaurací a barů.
 • Lidé se budou moci i nadále prokázat potvrzením o testu, očkování či prodělání koronaviru.
Více informací
   
 
   

Stojí za přečtení

 • Můj pohled na výuku dějin je hodně odlišný od toho, jak ji prezentují české učebnice - Aleš Sedlmeier působí jako učitel na ZŠ Strossmayerovo náměstí na Praze 7. Nedávno se také stal hostem nového dílu podcastu Hovory z kabinetu, ve kterém se podělil mimo jiné o svůj přístup k výuce dějin nebo o třídnické strasti a radosti. Pojďme se nyní společně ohlédnout za některými momenty tohoto hovoru a dozvědět se, jak některé učitelské výzvy vnímá jeden z nás, z učitelů – dějepisář a třídní učitel 6. třídy.
 • Hezké čtení o nehezkých krizích - Číst si zálibně knížku o krizích zavání trochu masochismem nebo sklony k destrukci, ale v případě publikace Ireny Trojanové a Zuzany Svobodové je to přece jen úplně jinak. Jde totiž vlastně o čtení uklidňující a optimistické, kdy čtenář může být sice chvílemi zaveden do těžších úvah a labyrintu pomyslných vykřičníků, nakonec se však, po prostudování všech kapitol, cítí posílen a zocelen, ba přímo osvěžen poznáním, jak lze na krize a jejich zvládání systematicky a systémově nahlížet.
 • Ochránce - ve škole každý někdy potřebuje zastání - Existuje cesta, jak do debaty o vzdělávání zapojit i tu část veřejnosti, která se o něj nezajímá? Existuje cesta, jak vysvětlit těm, kteří kauzy spojené se školstvím prostřednictvím médií sledují, že jejich podstata je často složitější, než se jeví? Existuje způsob, jak rodičům předvést, v čem je práce učitelky tak komplikovaná a riziková a co všechno se ve školním mikrosvětě může stát? Existuje způsob, jak veřejnosti, včetně té pedagogické, zprostředkovat, co ve škole zažívají žáci? Odpověď? Ano, řešením je příběh a dramatický seriál vysílaný v televizi.
 • Výběr ředitele - Fungování ředitele ve škole je pro kvalitu vzdělávání úplně stejně důležité jako působení učitele ve třídě. Je proto dobře, že se otázka výběru a profesního rozvoje ředitelů – a povědomí o ředitelování coby svébytné profesi ve školství – dostává do popředí pozornosti.
 • Jak vidí asistenti náplň své práce? Na jaké problémy naráží? - Výsledky dotazníkového šetření zaměřeného na profesi asistentů pedagoga
 • Jak na to, aby žáci ani učitelé nevypustili duši - Spokojení učitelé jsou často předpokladem pro spokojenost žáků, jejich psychickou pohodu a rozvoj. Události uplynulého půl druhého roku (nejen) pro ně znamenaly pomyslnou výhybku na trati vzdělávání, která změnila směr a způsobila jízdu do neznáma. Omezení sociálních kontaktů, nespočet hodin strávených u obrazovky, zvykání si na nový režim… pro mnohé byla tato změna bezpochyby náročná, často dokonce frustrující. A nesmíme zapomenout, že ani před pandemií nebyla role pedagoga vždy jednoduchá. Jak jim tedy poskytnout tolik potřebnou podporu, aby mohli patřičně podporovat a rozvíjet své žáky?
   
 
   

Nezapomeňte na:

 • Semináře a webináře - Mediální vzdělávání (zdarma) - webinář Dezinformační dezinfekce, Semináře Rizika kyberprostoru, webinář Vdigitálním světě
 • Vitální učitel - Ústav pedagogických věd FF MU vás zve na online konferenci Vitální učitel, která se koná ve čtvrtek 11. 11. 2021 od 13 hodin. Možná si kladete otázku: "Kdo je onen vitální učitel?" nebo "Proč nese konference tento název?" Vitální učitel je pro nás učitel, o jehož pracovní schopnost, duševní i psychické zdraví je pečováno, ať už učitelem samotným, nebo se mu dostává podpory odjinud. 
 • Zástupce ředitele v hlavní roli - 8. ročník konference pro zástupce a o zástupcích nabídne jako již tradičně přehled aktuálních právních úprav, řízení kvality vzdělávání, šablony, střední článek, změny ŠVP a také slavnostní vyhlášení výsledků ankety Zlatá karabina 2021.
 • Lepší škola 2021 - 4. ročník konference Lepší škola určené zejména zřizovatelům škol.
   
 
   

Informace z ČŠI

   
 
   

Na portálu DVPP.info najdete vzdělávací akce akreditované v programu dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků - vybrat si můžete v Katalogu akcí či v přehledu Nadcházející akce. Aktuálně si můžete vybrat z 509 akcí. https://www.dvpp.info/

   
 
   

Zajímavosti

 • Cedefop vyhlašuje 6. ročník fotografické soutěže o odborném vzdělávání - Cílem soutěže je zviditelnit odborné vzdělávání a dát možnost žákům, studentům i dospělým ukázat jejich talent a užít si trochu zábavy po náročné koronavirové pandemii. 
 • 6. ročník komiksové soutěže "Promluv k světu bublinou" - Letos poprvé v mezinárodní spolupráci s organizacemi napříč Evropou. Ke světu je možné komiksem promluvit do 15. listopadu, kdy uzavíráme příjem soutěžních děl. Vítězní autoři se mohou těšit na komiksový workshop s Petrem Koplem nebo kreativní setkání v Portugalsku.  
 • Filip z ČSOB přináší dětem první olympiádu finanční gramotnosti - Nároky na učitele a šíři výuky se neustále zvyšují. V posledních letech je potřeba do učiva zařadit nové předměty jako je mediální gramotnost, kybernetická bezpečnost a finanční gramotnost. Učitelé tak musí nejen hledat nové a zábavnější způsoby výuky, musí se současně sami vzdělávat v nových oborech. ČSOB si uvědomuje jejich obtížnou pozici. Vedle projektu Finanční a digitální vzdělávání ČSOB pro školy, který funguje pro školy zdarma již šestým rokem a zábavnou a interaktivní formou představuje dětem svět financí, připravila ČSOB učitelům, rodičům i dětem mobilní aplikaci Filip – Poznej svět financí, kterou můžou otestovat v prvním ročníku Olympiády finanční gramotnosti.
   
 
Tento e mail dostáváte jako uživatelé webové aplikace Řízení školy online. Pokud si již nepřejete e maily dostávat, klikněte ZDE.
  © 2021 Wolters Kluwer ČR, a. s.