NEWSLETTER Rizeni skoly   18/2021    
  Datum vydání: 21. 9. 2021 Pokud se vám email nezobrazuje správně, klikněte zde.  
  Řízení školy online   Newsletter měsíce září    
 
   

Co je nového

Vést školu znamená být odborníkem v mnoha oblastech. V našich aplikacích, časopisech i knihách se snažíme toto široké spektrum obsáhnout. Abychom Vám mohli ještě lépe vysvětlit nejen právní, manažerskou, ale i finanční stránku věci (a nejen ty!), rádi bychom Vás pozvali na dvě užitečné odborné konference. První, která se koná již 5. října je určena pro málotřídní školy. Z programu je patrné, že se dotkneme témat, která jsou užitečná pro vedení všech škol, tedy nejen těch málotřídních. O měsíc později se sejdeme na Magistrátu hlavního města Prahy znovu, a to 2. listopadu. Na odbornou konferenci Zástupce ředitele v hlavní roli se můžete přihlásit třeba hned. Vybrat simůžete mezi prezenční a online formou.

Nominovat do soutěže Zlatá karabina můžete až do 30. září. Přihlaste svou zástupkyni či svého zástupce. Stačí odpovědět na několik otázek, především vysvětlit, jak moc  je pro vás i pro chod školy důležitá/ý, . Výherci budou slavnostně vyhlášeni na konferenci Zástupce ředitele v hlavní roli 2. listopadu v Praze.

   
 
   

Na co nezapomenout

Mnoho dalších základních plánovaných činností i mimořádných povinností naleznete v kalendáři na Řízení školy online. 

   
 
   

Stojí za pozornost 

   
 
   

Z časopisů redakce

  • Čerpání dovolené - jednoduše a prakticky Léto a letní prázdniny jsou typicky obdobím trávení dovolené. U pedagogů to pak platí dvojnásob. Dá se tedy předpokládat, že většina vašich zaměstnanců již svou dovolenou se skončenými letními prázdninami vyčerpala a problematika čerpání dovolené tak již pro vás není aktuálním ani palčivým problémem. I přesto bychom v tomto článku chtěli shrnout nejdůležitější postupy a praktické příklady, které při čerpání dovolené mohou nastat. Můžete si tak ověřit, zda postupujete správně, a případné mezery a nedostatky napravit. Kromě základního postupu se zaměříme i na střet dovolené se svátkem či překážkami v práci a též na změny, které přinesla lednová novela zákoníku práce.
  • Francouzské školní jídelny Ve Francii navštěvuje školní jídelny 12 352 000 žáků a studentů 65 510 škol (základních a středních, soukromých a veřejných). Školní jídelny jsou místem, v souvislosti s nímž vyvstávají společenské a vzdělávací stejně jako ekologické a politické otázky, neboť se v nich každý den stravuje zhruba 8 milionů dětí a vydává se téměř 1 miliarda jídel za rok.
  • Proměnu dějepisu z předmětu, kde se diktuje a zapisuje, v předmět, kde se myslí. Už jste slyšeli o Dějepisu+? Dějepis+ je projekt, který má za cíl zlepšit výuku moderních dějin na českých školách tak, aby odpovídala aktuálním přístupům ve vzdělávání. A jde na to v českém prostředí netradičně, ale přesně tak, jak se na podobnou výzvu sluší a patří – moderně a inovativně. Tedy od učících komunit a od zvyšování kompetencí zapojených učitelů a vzájemném sdílení s přístupem ke kvalitním a ověřeným výukovým materiálům.
   
 
   

Říško věci

Řízení školy online - každý den nové informace, každý den aktuální legislativa, každý den nové rady, které Vám pomohou. www.rizeniskoly.cz

   
 
   

Zajímavosti

  • Soutěž „Komenský do tříd!“ po prázdninách opět startuje! - Soutěž Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského (NPMK) „Komenský do tříd!“ aktivuje a zapojuje žáky a studenty základních, středních i uměleckých škol, či českých škol v zahraničí do Národních oslav výročí J. A. Komenského, aby formou portrétu výtvarně zpřítomnili osobnost J. A. Komenského ve svých třídách, a připomněli si tak jeho odkaz pro 21. století. Práci(e) učitel zdokumentuje a fotografii či video vytvořeného projektu zasílá na e-mailovou adresu komenskydotrid@npmk.cz.  

    Více informací na webové stránce comenius350.cz.
  • Škola a válka. Branná výchova v české škole - Od 27. 8. 2021 do 30. 6. 2022 je v Národním pedagogickém muzeu (Valdštejnská 20, Praha 1) k vidění výstava Škola a válka. Branná výchova v české škole. Tato výstava svým tematickým pojetím ukazuje historický vývoj tohoto předmětu na školách. Příprava pro život se v současné době zdá též aktuální vzhledem k hrozbám, kterým v dnešní době společnost čelí.

    Branná cvičení v pláštěnkách a igelitových pytlících na končetinách patří mezi výrazné školní vzpomínky dnešní střední a starší generace, která ještě prošla socialistickou školou… Více o výstavě a doprovodných vzdělávacích programech se dozvíte na webové stránce npmk.cz.
  • Samet na školách: Bude na podzim i na vaší škole? Blíží se podzim, blíží se další 17. listopad a s ním i oslavy výročí sametové revoluce. Během listopadových událostí v roce 1939 i 1989 stáli studenti přímo ve středu dění. Jak budou tato výročí a hodnoty svobody a demokracie reflektovat dnes?
   
 
Tento email dostáváte jako uživatelé webové aplikace Řízení školy online. Pokud si již nepřejete emaily dostávat, klikněte ZDE.
  © 2021 Wolters Kluwer ČR, a. s.