DVPP

Současná česká literatura

Termín od 02.06.2020 do 04.06.2020 Instituce: Akademie Literárních novin Místo konání: Korunní 104/810, Praha Cena: 3 900 Kč

Odborný garant: PhDr. Petr Bílek, šéfredaktor Literárních novin Lektor provede účastníky kurzu nejnovějšími autorskými jmény a díly, pokusí se nabídnout i základní hodnotové rozvrstvení. Účastníci kurzu budou mít možnost diskutovat se spisovatelem, který je bude zajímat a kterého si sami vyberou, v kritickém semináři budou mít příležitost uplatnit svůj názor na konkrétní tvůrčí počiny. Pro absolventy kurzů bude zpracován sylabus (učební osnova) jednotlivých přednášek. Obsah kurzu: 1. Co se rozumí pojmem současná česká literatura. Existuje souvislost mezi periodizací podle politických událostí a mezi proměnou uměleckého výrazu? Co pro literaturu znamenal listopad 1989? Myslíme termínem literatura totéž, co před padesáti lety? Je spisovatel umělec nebo řemeslník. Jak se proměnila funkce tištěného slova v éře digitalizace 2. Literární život dneška: nakladatelství, knižní obchod, spisovatelské organizace, role médií, literární instituce, školy, časopisy, ceny. Jak se vyznat ve čtrnácti tisících knih vycházejících u nás ročně? 3. Současný český román. Hodnotový chaos. Pomůže nám generační členění? Klasika dvacátého století: Vaculík, Kundera, Klíma, Kliment, Kantůrková, Kohout, Putík, Trefulka, Škvorecký, Kratochvil, Páral, Fuks. Solitéři: Ráž, Körner, Prouza, Čejka, Ouředník, Balabán, Hakl, Berková, Viewegh, Rudiš, Procházková, Topol, Reiner, Bajaja, Ajvaz, Zapletal. Mladší vrstva: Urban, Bellová, Rudčenková, Hůlová, Ryšavý, Denemarková, Tučková, Zmeškal, Hájíček, Šrámková, Myšková, Katalpa. 4. Žánrový chaos. Postmoderní křížení forem. Inspirace úspěšnými trendy ve světové literatuře (fabulace kolem konkrétních historických postav). Krize nebo renesance příběhu? Jiří Šulc: Dva proti říši. Miloš Doležal: Jako bychom dnes zemřít měli. Sylva Fischerová: Evropa je jako židle Thonet Wagnerová: Bol lásky prodejné. Vědeckopopularní publicistika: Cílek, Komárek, Höschl. Fenomén příležitostných spisovatelů. 5. Knihy rozhovorů jako fenomén současného knižního trhu. Umění ptát se a umění naslouchat, co je důležitější. Kniha jako talk show. Karel Hvížďala jako etalon žánru: Jak rozmlouvat s prezidentem. Ebenova Plovárna v knize. 6. Setkání se spisovatelem. Účastníci kurzu při prvním setkání navrhnou tvůrce, se kterým by chtěli besedovat. 7. Diskuse posluchačů nad knihou, kterou si na počátku vyberou. 8. Existuje po Holanovi a Seifertovi ještě česká poezie? Jak se k sobě mají Šiktanc a Jirous? Dá se dnes hovořit o nějaké původní básnické škole nebo skupinovém či generačním směřování? Kdo dnes vyčnívá nad hladinu profesionálních diletantů od slam poetry po reklamní textaře? Diviš, Wernisch, Kabeš, Sýs, Žáček, Hruška, Fischerová. A co mladí, mají si kde hrát? 9. Proč u nás neexistuje soustavná kritická reflexe současné literární produkce? Odtrženost akademických pracovišť od mediálního provozu. Masový vkus versus autentická tvorba. Ztrácí literatura význam v celku národní kultury? Role kulturních periodik při orientaci čtenářů v nepřehledné produkci. (pokračování na webu pořadatele)

Termín od 02.06.2020 do 04.06.2020
Cíl akce Připadá vám současná česká literatura a vůbec současný literární provoz jako něco na způsob džungle? Chtěli byste se v ní trochu lépe vyznat? Akademie Literárních novin (ALN) k tomu nabízí příležitost.
Kontaktní email akademie@literarky.cz
Kontaktní tel. 234221131
Cena 3 900 Kč
Poznámka k ceně Cena za seminář, Včetně občerstvení a oběda.
Akreditace ANO
Místo konání Korunní 104/810, Praha