Jeden z rodičů nemůže omezovat právo druhého rodiče na informace o jejich společném dítěti

Prakticky každá škola se setkala se situací, kdy si jeden z rodičů nepřeje, aby byly druhému rodiči poskytovány informace o vzdělávání jejich společného dítěte. Často rodič uvádí, že se druhý rodič od nich odstěhoval, o dítě se nestará, neplatí alimenty, nebo mezi nimi právě probíhá rozvodové řízení. Přestože se nám mohou tyto důvody v mnohých situacích jevit jako oprávněné, z pohledu práva tomu tak není.

Nárok na informace o vzdělávání svého dítěte mají totiž oba rodiče z titulu takzvané rodičovské odpovědnosti. Podle občanského zákoníku jsou si matka i otec ve svém rodičovství rovnocenní, sdílejí stejná práva i povinnosti a škola k nim nesmí přistupovat diskriminačně. Proto pro poskytování informací není podstat