Edukační programy pro školy

Vzdělávací programy pro děti, žáky a studenty jsou běžnou součástí nabídky Muzea města Prahy. Proč by učitelé měli brát žáky do muzea a jak změnila chování dětí pandemie koronaviru? Nejen o tom jsme si povídali s vedoucí lektorského oddělení Ivou Vachkovou.

Edukační programy pro školy
Nikola
Findová
externí spolupracovnice redakce Učitelského měsíčníku.
Jaké programy pro školy v současnosti nabízíte?
Programů pro školy máme v nabídce více než čtyřicet. Jsou rozděleny do několika skupin. První z nich jsou programy v expozicích, těch v současnosti není mnoho, protože naše hlavní budova je v rekonstrukci, takže programy realizujeme pouze v domě U Zlatého prstenu a v Podskalské celnici na Výtoni. Potom máme množství tematických programů, které neseznamují s expozicemi, ale věnují se vybranému tématu. To se váže na konkrétní výstup z rámcového vzdělávacího programu. Děláme také programy příležitostné, teď to budou třeba velikonoční programy pro žáky koncových ročníků mateřských škol a prvního stupně základní školy. Nabízíme také programy pro návštěvníky se speciálními potřebami – větší zkušenosti máme zejména s neslyšícími a s dětmi i dospělými se zbytky zraku. Vzhledem k současné situaci také jezdíme do škol a nabízíme programy přímo do vyučovacích hodin. Máme připraveno i několik programů online, pro potřeby online výuky.
Vážou se programy ke stálým expozicím, nebo je doplňujete i podle aktuálně probíhajících výstav?
Doplňujeme je, a navíc ještě o programy tematické – ty většinou vycházejí