Domácí násilí jako systémový problém

Koronavirová krize se projevuje nejen na fyzickém, ale také na psychickém zdraví populace. Obecný nárůst depresí, úzkostí i sebevražedných tendencí zaznamenává Národní ústav duševního zdraví. Ve společnosti roste frustrace a s ní vztek, což občas odnášejí i ti nejnevinnější, totiž děti.

Dle Petry Wünschové, vedoucí centra Locika, to souvisí s tím, jak jsou nastavena opatření, která upozaďují potřeby dětí. „Děti přišly o většinu zdrojů sebevědomí či rozvoje – kroužky, kamarády, školu. Není to pro ně vývojově správně. Navíc logicky atmosféra v rodinách houstne, nikdo neví, jak věci budou,“ sděluje Wünschová. Centrum Locika se zabývá pomocí dětem, jež jsou domácím násilím ohrožené, a na svých stránkách nabízí společně s Linkou bezpečí také pokyny pro odborníky, kteří s dětmi pracují.