Projekt NIDV Podpora ZUŠ vstupuje do svého finále

V roce 2011 byly vytvořeny a školám poskytnuty dvě praktické pomůcky – Šablona pro vytvoření ŠVP a Zásobník aktivních sloves. Zejména Šablona se setkala s velkým úspěchem pro svoji komplexnost a přehlednost. K Zásobníku je třeba dodat, že je nutné používat jej skutečně až ve chvíli, kdy se hledá „to správné slovo“ – a nikoliv jako podklad, od kterého se odvíjí osnovy vyučovacích předmětů.

Projekt NIDV Podpora ZUŠ vstupuje do svého finále
Mgr.
Luboš
Lisner
manažer projektu, NIDV
Z přímých vzdělávacích akcí byly uskutečněny jednodenní konference (pro připomenutí obsahu a principů Rámcového vzdělávacího plánu pro základní umělecké vzdělávání) a dvoudenní semináře pro management ZUŠ a koordinátory školních vzdělávacích programů (dále jen „ŠVP“), které byly zaměřeny na tvorbu jednotlivých kapitol ŠVP. V současné době vrcholí tzv. řízená setkání, jejichž obsahem je skupinová diskuse nad rozpracovanými ŠVP jednotlivých účastníků.
TERÉNNÍ KONZULTACE
V polovině února 2012 budou školám nabídnuty tzv. terénní konzultace. Terénní konzultace znamená, že se lektor-konzultant dostaví přímo do dané školy, kde bude společně se zúčastněnými pracovníky
řešit konkrétní otázky týkající se jejich ŠVP.
Konzultant se na takové setkání musí dobře připravit, a tak je nutné, aby škola poskytla svůj ŠVP ideálně měsíc před konáním konzultace, nejpozději však 14 dnů. Konzultace potrvá max. 4 hodiny. Počet účastníků ze strany školy není nijak limitován, může se zúčastnit pouze ředitel či koordinátor ŠVP, anebo vedení školy, umělecká rada, pedagogičtí pracovníci.
Způsob přihlášení:

Škola vyplní žádost o konzultaci k ŠVP (formulář přijde školám e-mailem spolu s informacemi o terénních konzultacích, dále bude dostupný na stránkách projektu, příp. u regionálního garanta). Škola zašle vyplněnou žádost e-mailem regionálnímu garantovi (viz kontakty na další straně). Součástí žádosti je určení oblastí či kapitol, které chce škola konzultovat, i návrh několika možných termínů.

Regionální garant zajistí konzultanta (z pilotních škol nebo jejich spolupracovníků) a zpětně kontaktuje školu ohledně termínu.

Ideálně měsíc (min. 14 dnů) před konáním konzultace škola zašle regionálnímu garantovi svůj ŠVP (bez splnění této podmínky nemůže konzultace proběhnout).

Po skončení konzultace škola vyplní zpětnou vazbu a zašle ji e-mailem regionálnímu garantovi.
VÝZKUM VZDĚLÁVACÍCH POTŘEB
V první polovině roku 2012 proběhne výzkum, jehož cílem je zmapovat proces přípravy ŠVP a následně zpracovat doporučení na další podporu kurikulární reformy v ZUŠ, zejména v oblasti dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.
Aktuální informace o projektu jsou dostupné na stránkách www.nidv.cz/cs/projekty/projekty-esf/podpora-zus.ep.
Mgr. Luboš Lisner, manažer projektu
lisner@nidv.cz, +420 606 636 872