Česká filharmonie a žáci ZUŠ Prosek v rytmu irských tanců

Vydáno:

Na prvním koncertě z cyklu České filharmonie pro rodiče a děti,,Filharmonici na pokračování... jak je neznáte“ vystoupili na podzim 2014 v Rudolfinu i žáci tanečního oddělení ze ZUŠ na Proseku z Prahy 9 a spolu se souborem Michal Hromek Consort předvedli choreografie irských tanců.

Česká filharmonie a žáci ZUŠ Prosek v rytmu irských tanců
Mgr.
Roman
Holk
 
ředitel ZUŠ Praha 9, U Prosecké školy 92
„Dětské koncerty jsou krásná, ale i náročná práce, hlavně kvůli bezprostřednímu publiku, které vám nic neodpustí," říká perkusista České filharmonie a člen souboru Michal Hromek Consort Daniel Mikolášek. Program se skládal z písniček z Irska a Skotska v autorských úpravách vedoucího souboru Michala Hromka. Došlo na balady o pirátech a dramatických námořních bitvách i na energické tance a do programu se mohlo zapojit i dětské publikum - společným zpíváním, tancováním nebo třeba zvukovým simulováním irské louky plné ovcí s pomocí zvonců, strojů na vítr nebo vlnobití.
„Tento cyklus koncertů navázal na úspěšný loňský cyklus Filharmonici na pokračování, ve kterém jsme postupně představili jednotlivé nástrojové skupiny a nakonec je složili do orchestru. Letos jsme se rozhodli představit hudbu, kterou členové České filharmonie hrají ve volném čase, takže žánrově je to opravdu různorodé,“
říká Klára Boudalová, dramaturgyně a moderátorka cyklu ze vzdělávacího oddělení České filharmonie.
„Společnou linkou všech programů je ale snaha přiblížit hudbu malým posluchačům s radostí a humorem a spojit ji s něčím, co děti znají. Tak vznikl nápad oslovit ke spolupráci základní umělecké školy. Jediná státní škola, která v současnosti nabízí výuku irského tance, je základní umělecká škola v Praze 9 na Proseku a já jsem moc ráda, že se taneční soubor této školy úkolu zhostil tak zodpovědně. Taková spolupráce tanečníků s živými hudebníky je vždycky trochu krok do neznáma a vyžaduje velkou profesionalitu a hudební cítění,“
pokračuje Klára Boudalová.
Osm tanečnic ve věku od 14 do 18 let zatancovalo na pódiu Sukovy síně pražského Rudolfina dvě choreografie z autorské dílny učitelky Gabriely Klášterkové ze ZUŠ na Proseku. Po skončení koncertu ještě uspořádaly tanečnice ve velké Dvoraně Rudolfina workshop s výukou irského tance za velkého zájmu nejen přítomných dětí.
„Pro mě se opět potvrdilo, že spojení hudby s tancem je potvrzené tisíciletími a dodává hudbě rozměr přirozenosti, jakýsi nový a zároveň nejstarší smysl. A i z těch tanečnic, z těch ta přirozenost byla cítit, dokonce i při složitých figurách,“
doplňuje filharmonik Daniel Mikolášek, který na irský buben Bodhrán obstarával tanečnicím to nejdůležitější - přesný rytmus.
„Fandím všem, kteří se ve volném čase věnují něčemu krásnému, co ale zároveň vyžaduje tvrdou práci. Přijde mi, že to v dnešní době potřebujeme jako sůl.“

Související dokumenty