Pro žáky z ciziny jsou středoškolské zkoušky z češtiny velkou (ne však jedinou) bariérou

Zatímco žáků cizinců na základních školách za posledních pět let přibylo téměř o třetinu, jejich počet na středních školách zůstává více méně stejný (cca 9 000)1). A to mluvíme jen o žácích s cizím státním občanstvím. V ČR ale studuje mnoho žáků s českým občanstvím, jejichž jazyková vybavenost je vlivem migrační zkušenosti či jinojazyčného rodinného zázemí nižší.

Proč tolik žáků s neúplnou znalostí jazyka, žáků s odlišným mateřským jazykem (dále jen „OMJ“) nepokračuje ve studiu na střední škole?
Velkými překážkami na cestě k absolvování vysněné střední školy jsou nepochybně jednotné zkoušky z českého jazyka a literatury