Ledové květy - výtvarné aktivity se sněhem a ledem

Příspěvek přináší několik střípků z realizovaných výtvarných aktivit se sněhem a ledem, které jsme uskutečnili ve školní družině ve Stráži u Tachova. Zima děti láká ven nejen k pohybovým hrám na sněhu a ledu či tradičnímu stavění sněhuláků, ale toto období vybízí vyzkoušet si i jiné, méně tradiční aktivity. Děti přirozeně objevují změny skupenství vody, experimentují s ledem a sněhem, sněhová pokrývka se jeví jako velké malířské plátno, sněhové vločky vyzývají k zatajení dechu nad jejich křehkostí a masa sněhu k tvorbě neobvyklých staveb.

Ledové květy - výtvarné aktivity se sněhem a ledem
Jaroslava
Pachlová,
školní družina ZŠ Stráž u Tachova
K aktivitám můžeme děti motivovat krátkou pohádkou O králi z ledového království.
Bylo nebylo ledové království, kde vládl ledový král. Byl sám a bylo mu smutno. Všude mráz, sníh a led. Bílo a klid. Žádné dívce se do takové ledové pustiny nechtělo a každé, která se tam přece jen vypravila, se brzy začalo stýskat po zpěvu ptactva, rozkvetlých květinách a barvách.
Král už si zoufal, kde by se v té zimě vzala rozkvetlá zahrada?
Ale já si myslím, děti, že mu můžeme pomoci a poradit.
Má někdo nějaký návrh?
Necháme děti rozpovídat. Možná přijdou s nějakými originálními nápady úplně samy. A jaké byly naše nápady pro „rozkvetlou“ zimní zahradu?