Hry o přírodě a s přírodou aneb když je venku hezky

Vydáno: 9 minut čtení

S dětmi se vydáme do lesa mezi stromy a zahrajeme si na všímavé přírodovědce, kteří se často vydávají na cestu za poznáním, aby získali důležité informace o tom, co se v přírodě děje. Před samotnou činností si s dětmi povídáme o lese, co tam roste, jaká zvířata v něm žijí, povídáme si o životě nejrůznějších živočichů, o tom, jaké tam můžeme spatřit rostliny, co do přírody nepatří, jak šumí stromy, jaké brouky můžeme vidět na lesní cestičce...

A protože se staneme na okamžik vědeckými pracovníky, jejichž úkolem je veškeré poznatky zpracovat, musíme se na tuto činnost pečlivě připravit. Dětem navrhneme návštěvu knihovny, besedu nad encyklopediemi nebo možnou diskuzi či besedu o zážitcích a zkušenostech z přírody.
Záhadné zvuky lesních skřítků
Úkol:
Poznej libovolné tóny a zvuky.
Pomůcky:
různé hudební nástroje, předměty, které vydávají zvuky
Děti mají zavřené oči, hlavu opřenou o ruce a poslouchají

nejrůznější zvuky, které slyší (drnkání na kytaru, hra tónu na flétnu, cinkání klíčů, ťukání propiskou o stůl, zvuk telefonu, luskání prstů, tleskání, šoupání nohou o podlahu, cvakání propisky aj.). Úkolem dětí je napsat a správně pojmenovat zvuky, který byly slyšet. Je dobré začít třemi zvuky. Po prezentaci zvuků nebo tónu děti na papír zapisují, co si myslí, že slyšely. Potom zvuky nebo tóny zvýšíme na pět a opět necháme zapsat, co si děti myslí, že slyšely. Při hodnocení hry dětem prozradíme, jaké tóny a zvuky slyšely a porovnáme výsledky.
Pravidla si každý vedoucí hry může libovolně upravit (stačí pojmenovat a napsat správně pět zvuků nebo zvuky, které byly co nejsilněji slyšet, zvuky intenzivně nejslabší aj.). Lze také pravidla upravit tak, že ten, kdo hádá, odpovídá pouze ano/ne. První zvuk je cinkání klíčů, odpověď ano/ne a