Venkovní učebna "jurta" v předškolním vzdělávání

Naše sídlištní mateřská škola na okraji Prahy je šestitřídní, z toho jsou dvě třídy „speciální“ především pro děti s řečovým a kombinovaným postižením. Podařilo se nám sladit potřeby všech tříd, dětí a pedagogů s podmínkami Výzvy č.37/2017 z Operační programu PRAHA – PÓL RŮSTU (dále OP PPR). Ve spolupráci všech zaměstnanců, zřizovatele a externích spolupracovníků jsme podali v roce 2018 žádost o dotaci ve výši necelé dva miliony korun na projekt Venkovní učebna a související úpravy zahrady. Žádost byla spojena s rozsáhlou administrativou, přípravou, náročným zpracováním a také čekáním. Za dva roky byl náš projekt schválen a mohli jsme začít s realizací našich plánů. Jaké plány to byly a jak vznikaly?

Zahrada naší mateřské školy byla založena před třiceti lety. Před deseti lety vznikl první návrh na inovaci vybavení zahrady, kdy jsme ji doplnili o nové herní prvky a logopedickou terasu. Následně ve spolupráci s naší zahradní firmou a inspirována třídním projektem Malý zahradníček vznikla
nová koncepce zahrady, která navazovala na všechny oblasti školního vzdělávacího plánu
(dále ŠVP). Využili jsme dotaci MŠMT na logopedickou prevenci, dotaci SFŽP na environmentální výuku a zmíněnou dotaci z OP PPR na venkovní učebnu a dokončení revitalizace zahrady. Pomohly sponzorské dary a brigády rodičů a v neposlední řadě i příspěvek a podpora zřizovatele MČ Praha 15. Něco jsme si zajistili sami z vlastního rozpočtu. Celkem se jednalo o cca 2,8 milionů korun.
Na počátku všech projektů byl
průzkum názorů pedagogů i nepedagogů, přání rodičů a sledování zájmů dětí
. Ty jsme propojili s obsahem ŠVP a projektantka nám vytvořila návrh na zahradní úpravy včetně nové učebny. Návrh jsme prodiskutovali na společné poradě školy a rozpracovali jsme ho do několika etap podle podmínek dotačních programů a možností financování.
V realizačním týmu byly kromě ředitelky a autorky projektu nepostradatelné i účetní, hospodářka, školnice a zástupci pedagogů
. Jednotlivé dotace administrovaly externí odborné firmy (jejich práce byla většinu hrazena z dotace ). Žádosti a realizace se neobešly bez s