Když astronomové pracují s předškolními dětmi aneb Rozhovor napříč vesmírem

Po ukončení úspěšného projektu „Vesmír očima dětí“, na který navazovala vernisáž obrázků dětí v knihovně Astronomického ústavu Akademie věd České republiky (ASU), je vhodné zpětně zhodnotit základní cíl projektu a společně s aktéry si popovídat o jeho významu. Pozvání do Mateřské školy Ondřejov přijali její dlouholetý spolupracovník Pavel Suchan, jeden z nejznámějších českých popularizátorů vědy a tiskový mluvčí ASU, a nově spolupracující Petr Kabáth, charismatický vědec, který svůj doktorát získal v Německu.

Když astronomové pracují s předškolními dětmi aneb Rozhovor napříč vesmírem

V čem vidíte přínos projektu pro předškolní děti?

Pavel Suchan: Použiji citaci někoho jiného, respektive to zasadím do příběhu. S bývalým ředitelem Astronomického ústavu jsme v popularizaci táhli za jeden provaz a on mi stále říkal: „Lidová hvězdárna, prohlídky a exkurze jsou pro školy, děti z mateřské jsou na to moc malé.“ Já jsem byl nešťastný, protože jsem věděl, že je to nesmysl. Vnímám, že děti jsou jako studnice, které do sebe všechno ukládají. Jednou jsem byl na tiskové konferenci a tam tehdejší předseda Akademie věd Václ