Dětské infekční nemoci

S oblibou rodičům říkám, že dětský kolektiv je rájem virů a bakterií. Asi málokde se virům daří tak dobře jako mezi dětmi, které si nemoci mezi sebou předávají k pramalé radosti rodičů. Může za to nedodržování základních hygienických pravidel stejně jako velmi těsný kontakt dětí a uzavřený prostor, ve kterém tráví čas. Může za to i imunitní systém dětí, který se teprve učí, jak se s infekcemi vypořádat.

Dětské infekční nemoci
MUDr.
Martin
Gregora
primář dětského oddělení Nemocnice Strakonice, a. s., autor populárně naučných knih pro rodiče
Tohle učení je velmi důležité. Neustálé procvičování imunitního systému je to, co nás následně dokáže chránit před infekcemi. Dobře fungující imunitní systém, osvojení si základních pravidel hygieny, otužování a dobrá tělesná i psychická kondice jedince. Na to se musíme zaměřit při výchově svých dětí. Zdraví nám sama o sobě nezaručí úzkostná dezinfekce všeho, čeho se dotkneme, ani izolace, roušky a rukavice. To jsou pomocné prostředky pro specifické situace, pro nemocné jedince s poruchou imunitního systému, pro rizikové skupiny. Dobrý sluha, špatný pán. Příroda je navíc tak chytrá a tak dobře umí chod věcí řídit, že sezónně probíhající virové epidemie (chřipka) ohrožují děti podstatně méně než starší jednice a seniory. Pro rychlé vytvoření kolektivní imunity, která pak chrání celou populaci (za významné podpory aktivní imunizace vakcínou proti chřipce), jsou děti ideálním vektorem – zajistí rychlé a účinné promoření populace. Podobně by to fungovalo i v případě aktuální koronavirové pandemie. Pochopitelná a oprávněná obava z velkých ztrát při rychlém promoření však vedla k rozhodnutí vyloučit v tomto případě na přechodnou dobu děti z kolektivu. Jak pozitivní efekt to ve skutečnosti v dlouhodobém horizontu přinese, se teprve ukáže. Může to vést dlouhému trvání epidemie, kdy celkový počet závažných onemocnění bude podobný.
Nejčastější a nejběžnější infekční onemocnění, kterými se dě