Aplikovaná behaviorální analýza (ABA) ve vzdělávání dětí s autismem a jinými neurovývojovými poruchami

Datum: Autor/autoři: Karolína Bílá Rubrika: Klima školy

Behaviorální analýzu popsal B. F. Skinner již ve 30. letech 20. století. Jedná se o vědeckou disciplínu, která se zaměřuje na principy fungování chování stejně jako na proces učení. Od dob vzniku behaviorální analýzy byla vyvinuta řada technik k posilování sociálně přiměřeného chování, a naopak eliminaci výskytu problémového chování. Zdánlivě jednoduchým principem je pozitivní motivace, kdy se předpokládá, že pokud je nějaké chování odměněno, s největší pravděpodobností se toto chování bude v budoucnosti opakovat. Tento princip funguje jak u dětí i dospělých, tak u zdravých lidí i lidí s handicapem. Na jeho základě byla vytvořena velmi podrobně propracovaná metoda pro rozvoj sociálních a komunikačních dovedností, která se nazývá Aplikovaná behaviorální analýza (ABA).