Význam exekutivních funkcí v edukačním procesu

Datum: Autor/autoři: Kateřina Holubová Rubrika: Odborná sdělení

Školní neúspěšnost dětí, které ve standardizovaných, vysoce strukturovaných pedagogicko-psychologických testech vykazovaly dobré výsledky, vzbudila zájem odborníků o hledání příčin těchto nezdarů. Jednou z hojně zkoumaných příčin jsou oslabené exekutivní funkce. Zahraniční výzkumy prokázaly, že řada činností, ve kterých probíhá edukační proces, vyžaduje zapojení některé nebo všech složek exekutivních funkcí. Zdá se však, že se v České republice této oblasti dosud nevěnuje pozornost. Snahou tohoto článku je poukázat na problematiku exekutivních funkcí i v českém prostředí.