Události ze světa Tablexie

Tréninková aplikace pro děti s dyslexií Tablexia přichází s revolučními změnami. Vyslyšeli jsme přání našich uživatelů a provedli velké změny. Jaké konkrétně?

Události ze světa Tablexie
Jana
Černá,
studentka psychologie na FF UK v Praze, vývoj vzdělávacích aplikací CZ. NIC
Zcela zásadní novinkou je, že Tablexii je možné již od letošního března využívat i na zařízeních se systémem iOS a lze ji stejně jako na Google Play stáhnout zdarma i na AppStore. K tomu bylo nutné vrátit se na začátek a celou aplikaci napsat ve zcela jiném programu.
Nová verze Tablexie je nyní k dostání nejenom v českém a slovenském jazyce, ale od dubna ji je možné hrát i v jazyce německém. Na překladu do němčiny s námi spolupracovala
dr.
Hannelore Kochová z Vídeňské univerzity, zabývající se problematikou specifických poruch učení u dětí, a také studentka psychologie Mgr. Johanna Ginterová z téže univerzity. Pro německou verzi bylo nutné zcela přepsat a přizpůsobit tak německým jazykovým jevům celou encyklopedii. Němčina a její gramatické záludnosti nás také potrápily při tvorbě pravidel hry Lupiči.
Další novinka spočívá v tom, že nyní jsou všechny jazykové varianty v jednom balíčku a není potřeba stahovat více různých aplikací. Jazyk se automaticky nastavuje podle jazyka zvoleného na zařízení, ale lze jej změnit i po stažení či v průběhu hraní.
S touto novou verzí Tablexie se nám taktéž podařilo vyřešit častá dětská přání zaznívající z pedagogicko-psychologických poraden, aby bylo možné přenést profil vytvořený na jednom zařízení v poradně do tabletu doma. Tak děti nepřijdou o své poháry a trofeje. Mladé detektivy proto můžeme potěšit informací, že synchronizaci uživatelů lze provést i multiplatformně, tedy z Androidu na iOS a obráceně. Stačí jen zadat unikátní kód, který se při připojení na internet zobrazí v detektivním průkazu. V blízké budoucnosti bude synchronizaci možné provést za pomoci QR kódu.
A co ještě Tablexii v tomto roce čeká? Nejdříve se můžete těšit na nový motivační systém, který by měl dětem pomoci vracet se do světa Tablexie s větší radostí. Připravili jsme možnost získat kromě pohárů a trofejí také nové detektivní hodnosti, které budou dětem přiděleny po dosažení určitého počtu tzv. experience points, což jsou ve volném překladu zkušenostní body. Získané body bude možné sledovat na ukazatelích stavu a dítě tak bude mít přehled, kolikrát si jakou hru musí ještě zahrát, aby se z něj stal zkušenější detektiv s vyšší hodností. Všechny detektivní hodnosti budou k vidění v síni slávy a aktuální hodnost bude mít detektiv ve svém detektivním průkazu. Další změny se budou týkat her. Pracujeme na drobné změně ve hře Hlídka, která se tak stane zábavnější a obtížnější. Naopak hra Potmě, která dětem dává nejvíce „zabrat“, dozná jistých zjednodušení. K nynějším šesti hrám také již brzy přibudou dvě nové, které se zaměří na trénink sluchové paměti a zrakového rozlišování. Můžete se těšit na rozkrývání zlodějských run a také na mapování místa činu.