Šikana zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění

Důsledky šikany ve školách sahají daleko za představy plačících dětí. Zvýšené riziko duševních problémů u obětí šikany přetrvává po desítky let – a doprovází je i horší zdraví, nižší vzdělání a menší příjem.

Šikana zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
Vojtěch
Pišl
MSc.
neuropsycholog, v organizaci Schola Empirica se podílí na zavádění vědecky ověřených metod do českého školství
Důsledky šikany přetrvávají do adolescence a dospělosti. Mladí dospělí s šikanou v anamnéze častěji trpí širokou škálou psychiatrických potíží od úzkostí a depresí po psychotické stavy, častěji se pokoušejí o sebevraždy, častěji kouří (Arseneault, 2017).
Šikanované děti mají v dospělosti podobnou pravděpodobnost rozvoje depresí, úzkostí nebo sebevražednosti jako děti vyrůstající v institucionální péči
, vysvětlují autoři britské longitudinální studie, která sledovala skupinu dětí po několik dekád (Takizava, Maughan, Arseneault, 2014).
Podobné důsledky se projevují i u