Rozsah práce speciálního pedagoga

Jsme příspěvkovou organizací zřízenou státem, která vykonává činnost základní školy pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a činnost speciálně pedagogického centra. K pedagogickým pracovníkům speciálně pedagogického centra patří i speciální pedagog – logoped. Chceme se speciálním pedagogem – logopedem uzavřít pracovní smlouvu na úvazek 1,00 (40 hodin týdně). Jaký má být týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti speciálního pedagoga? Je nutné tento rozsah sjednat ve smlouvě? Za jakých podmínek je možné týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti měnit? Za jakých podmínek by speciální pedagog konal „přespočetné“ hodiny nebo přesčasovou práci?

Rozsah práce speciálního pedagoga
PhDr. Mgr.
Monika
Puškinová
Ph.D.
Týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti speciálního pedagoga
Podle § 23 odst. 1 zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, v platném znění, týdenní rozsah hodin přímé pedagogické činnosti stanoví ředitel školy pedagogickému pracovníkovi na období školního vyučování nebo na pololetí školního vyučování. Ředitel školy s celoročním provozem a ředitel zařízení sociálních služeb stanoví rozsah hodin přímé pedagogické činnosti na období kalendářního roku.
V případě, že činnost speciálně pedagogického centra realizuje příspěvková organizace zřízená státem, musí ředitel při stanovení týdenního rozsahu hodin přímé pedagogické činnosti respektovat pravidla stanovená nařízením vlády č. 75/2005 Sb., o stanovení rozsahu přímé vyučovací, přímé výchovné, přímé speciálně pedagogické a přímé pedagogicko-psychologické činnosti pedagogických pracovníků, v platném znění.
To znamená, že ředitel stanoví speciálnímu pedagogovi týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti v rozpětí, které uvádí nařízení vlády č. 75/2005 Sb., v platném znění, tj. v rozpětí 20 až 24 hodin (příloha nařízení vlády č. 75/2005 Sb., v platném znění; bod 14. 2). Ředitel proto může stanovit speciálními pedagogovi týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti např. 20 hodin, 23 nebo 24 hodin. Pokud ve speciálně pedagogickém centru vykonává stejnou práci více speciálních pedagogů, má být jejich týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti stanoven stejně (a proto nediskriminačně).
Dokument, ve kterém je stanoven nebo sjednán týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti
Nad rámec dotazu uvádím, že týdenní pracovní doba (tzv. úvazek) je typicky sjednána v pracovní smlouvě. Lze předpokládat, že je tomu tak i v případě speciálního pedagoga – logopeda. Je proto možné si představit pracovní smlouvu, ve které smluvní strany (zaměstnavatel a zaměstnanec) sjednají týdenní pracovní dobu 40 hodin (tzv. úvazek 1,0).
Týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti může ředitel stanovit v interním dokumentu (např. v interním předpisu, který také obsahuje vnitřní platový předpis). Pokud týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti není stanoven v interním předpisu, pak je vhodné jej stanovit v dokumentu vypracovaném pro konkrétního pedagogického pracovníka. Je vhodné zdůraznit, že v tomto případě týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti stanoví ředitel. Jedná se proto o jednostranné právní jednání. Negativně řečeno: nejedná se o smlouvu, s jejímž obsahem by musela souhlasit druhá smluvní strana.
Zaměstnavateli a zaměstnanci nic nebrání, aby týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti sjednali v pracovní smlouvě. Zejména zaměstnavatel si však musí uvědomit, že v tomto případě ujednání pracovní smlouvy o týdenním rozsahu přímé pedagogické činnosti nelze měnit bez souhlasu zaměstnance. Z úhlu pohledu zaměstnavatele lze proto doporučit postup, kdy týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti v pracovní smlouvě nebude sjednán.
Změna týdenního rozsahu přímé pedagogické činnosti
Pokud ředitel stanoví týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti v rámci určitého rozpětí, může jej v rámci daného rozpětí změnit. Musí však respektovat dobu, na kterou se týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti stanoví dle § 23 odst. 1 zákona č. 563/2004 Sb., v platném znění:
*
jestliže např. stanoví týdenní rozsah hodin přímé pedagogické činnosti pedagogickému pracovníkovi na období školního vyučování, nemůže jej měnit v průběhu období školního vyučování; může jej změnit až od začátku následujícího období školního vyučování školního roku,
*
v případě, kdy např. stanoví týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti na období kalendářního roku, nemůže jej měnit v průběhu kalendářního roku; může jej změnit až od začátku následujícího kalendářního roku.
Vlastní změna týdenního rozsahu přímé pedagogické činnosti se projeví jako změna interního předpisu nebo změna dokumentu, kterým ředitel konkrétnímu pedagogickému pracovníkovi stanoví týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti. I v tomto případě platí, že se jedná o jednostranné právní jednání ředitele, které není podmíněno souhlasem pedagogického pracovníka.
Pokud by však byl týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti sjednán v pracovní smlouvě, nelze jej změnit bez souhlasu druhé smluvní strany.
„Přespočetné“ hodiny a přesčasová práce speciálního pedagoga
Tzv. přespočetné hodiny jsou hodiny přímé pedagogické činnosti, které pedagogický pracovník vykoná nad rozsah hodin stanovený ředitelem školy (§ 23 odst. 4 zákona č. 563/2004 Sb., v platném znění). Jestliže např. ředitel stanoví týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti speciálního pedagoga jako 20 hodin, pak „přespočetnou hodinou“ (za podmínek vymezených v § 23 odst. 4 zákona č. 563/2004 Sb., v platném znění) je v daném týdnu vykonaná 21. hodina přímé pedagogické činnosti. Pokud ředitel stanoví týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti např. jako 24 hodin, pak „přespočetnou hodinou“ (opět za podmínek vymezených v § 23 odst. 4 zákona č. 563/2004 Sb., v platném znění) je v daném týdnu vykonaná 25. hodina přímé pedagogické činnosti.
Prací přesčas je práce konaná zaměstnancem na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem nad stanovenou týdenní pracovní dobu vyplývající z předem stanoveného rozvržení pracovní doby a konaná mimo rámec rozvrhu pracovních směn [§ 78 odst. 1 písm. i) zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění].
Pokud by např. v daném týdnu speciální pedagog na příkaz zaměstnavatele vykonal 2 hodiny práce nad stanovenou týdenní pracovní dobu (40 hodin) vyplývající z předem stanoveného rozvržení pracovní doby a konal ji mimo rámec rozvrhu pracovní směn, jednalo by se o 2 hodiny práce přesčas.
Nelze vyloučit, že práce přesčas bude současně „přespočetnými hodinami“. Např. speciální pedagog, kterému ředitel určil týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti 24 hodin, v daném týdnu vykonal na příkaz zaměstnavatele celkem 42 hodin práce, z toho 26 hodin přímé pedagogické činnosti. Tehdy uvedené 2 hodiny budou současně prací přesčas i „přespočetnými hodinami“.

Související dokumenty

Pracovní situace

Získávání zaměstnanců
Odměňování pedagogických pracovníků ve veřejném školství
Složky platu ve veřejném školství
Organizace pracovní doby
Postavení těhotných žen v pracovním právu
Zrušení pracovního poměru ve zkušební době
Pracovní doba pedagogických pracovníků, její rozvržení a evidence
Evidence pracovní doby ve školství
Vnitřní platový předpis v pracovněprávních souvislostech, 1. část
Vnitřní platový předpis v pracovněprávních souvislostech, 2. část
Založení a vznik pracovního poměru
Změna pracovního poměru
Jiný postup při uzavírání a opakování pracovního poměru na dobu určitou
Předávací protokol v souvislosti s ukončením výkonu činnosti ředitele školy
Založení pracovního poměru jmenováním – zástupce ředitele
Vytýkací dopis
Stávka a přespočetné hodiny
Výkon práce zaměstnanců – nepedagogických pracovníků
Převedení učitele na jinou práci za nouzového stavu
Převedení učitele na jinou práci za nouzového stavu

Poradna

Účastníci zájmového vzdělávání ve školním klubu
Vyzvedávání dítěte za ŠD opilým zákonným zástupcem
Právo na poskytování informací
Výuka odborného předmětu školní ekonomkou
Ředitel školy - uzavírání a vyplácení DPP
Postup při změně pohlaví
Asistent pedagoga, pedagog
Vstupní lékařská prohlídka u pedagoga na DPP
Financování obědů
Příspěvek na penzijní připojištění z FKSP

Zákony

563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů
262/2006 Sb. zákoník práce