Plán činnosti výchovného poradce a školního metodika prevence v 1. pololetí školního roku 2019/2020

Článek shrnuje základní činnosti výchovného poradce a školního metodika prevence v 1. pololetí školního roku 2019/2020. Jedná se o aktivity, které vykonávají výchovní poradci a školní metodici prevence ve veřejných i neveřejných základních a středních školách. Obsah článku vychází z právní úpravy účinné ke dni jeho publikování. V případě pozdějších změn právních předpisů je nutné, aby školy vycházely z aktuální právní úpravy.

ZÁŘÍ
Na začátku školního roku výchovní poradci a školní metodici prevence začínají poskytovat poradenské služby novým žákům. V tomto směru je vhodné připomenout, že činnosti výchovného poradce a školního metodika prevence patří ke standardním poradenským službám školy (viz příloha č. 3 vyhlášky č. 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních, v platném znění), které jsou novým žákům poskytovány na žádost žáků nebo jejich zákonných zástupců (viz § 1 odst. 2 vyhlášky č. 72/2005 Sb., v platném znění).
Při vymezení konkrétních aktivit, kterými budou výchovný poradce a školní metodik prevence dosahovat cílů vytyčených na školní rok 2019/2020, se mohou nechat inspirovat údaji, souvislostmi a doporučeními uvedenými ve výroční zpráv