Odklad není podpůrné opatření ...

Od podzimu 2016 se občas setkám s názorem, že „pokud má dítě odklad, tak potřebuje nějakou míru podpůrných opatření, aby za rok už určitě mohlo do školy nastoupit.“ Je zvláštní, že ačkoli došlo ke změně závazných procesů týkajících se speciálních vzdělávacích potřeb dětí, diskutují se změny v těch oblastech, kterých se netýkají. To je i případ posuzování vhodnosti zahájení školního vzdělávání (dále jen „vhodnost školního vzdělávání

1)

“). Je zjevné, že nejde primárně o odlišnost či jinakost vzdělávacích potřeb dítěte, ale o záležitost individuálního tempa vývoje lidského organismu jako celku. To, že příčiny speciálních vzdělávacích potřeb mohou mít projevy odpovídající nevhodnosti školního vzdělávání, je věc jiná. S ohledem na účel článku nevěnuji pozornost dodatečnému odkladu, tedy odkladu po nástupu dítěte do základní školy. Smyslem je v širších souvislostech vysvětlit, proč se pro poradenskou zprávu posuzující vhodnost školního vzdělávání nepoužívá formulář Zpráva školského poradenského zařízení o dítěti se speciálními vzdělávacími potřebami a co vše se může stát, pokud je tento formulář použit.

… a důvody odkladu nejsou speciálními vzdělávacími potřebami předškoláků
Sezónnost posuzování školní zralosti
Školská poradenská zařízení (dále jen „ŠPZ“), přesněji především pedagogicko-psychologické poradny2) (dále jen „PPP“), zaznamenávají i několik měsíců před zápisem každoročně zvýšený zájem o posouzení zahájení školního vzdělávání dětí, které by měly od září začít plnit povinnou školní docházku. Tento zájem pak postupně opadává na začátku léta, kdy je ukončeno přijímání dětí do základních škol.
Kritickým momentem je pak měsíc duben, ve kterém probíhá zápis dětí do základních škol. O kritický moment jde proto, že školský zákon definuje jako okamžik možnosti podat žádost o odklad právě dobu zápisu dítěte do školy. Tuto možnost podat žádost o odklad v době zápisu si nejen laická, ale i část odborné veřejnosti vykládá tak, že nejenže nelze vhodnost školního vzdělávání posoudit dříve, než se koná v konkrétní škole zápis, ale že nelze dítě do PPP ani objednat. Samozřejmě je možné dítě objednat kdykoli dříve, současně je však vhodné, aby byl okamžik posouzení vhodnosti školního vzdělávání co nejzazší. K tomu je potřebné zohlednit i faktor kapacity mateřské školy, do které dítě chodí, a základní školy, do které by mělo nastoupit. Obě školy potřebují vědět, jestli dítě kvůli odkladu bude pokračovat v předškolním vzdělávání v té mateřské, nebo nastoupí k plnění povinné školní docházky do té základní.
Dalším faktorem je i přístup zákonných zástupců dětí ke zvážení vhodnosti odkladu. Zatímco jedni mají ke